banner39

Bangladeş Bankası fakir Amerikalılara kredi verdi

Bangladeş Merkezli Grameen Bank, Amerikalı fakirlere verdiği 50.000 dolar kredi vermek üzere çalışmalara başladı.

Arşiv 17.02.2008, 18:34 17.02.2008, 18:39
Bangladeş Bankası fakir Amerikalılara kredi verdi


Mahmut Osmanoğlu / Dünya Bülteni

Bangladeş Merkezli ve mikro kredi uygulamasını tüm dünya fakirlerine yaymayı hedefleyen Grameen Bank Amerikalı fakirlere de kredi vermek üzere çalışmalara başladı.

New York'ta çalışmalara başlayan banka ilk olarak New York'ta yaşayan fakir kadınlara 50.000 dolar kredi sağladı. Söz konusu kadınların ABD'de kredi almak için gerekli dokümanları sağlamakta zorlanan kadınlar olduğu bildirildi.

Grameen Bank'ın ABD'nin resesyon tartışmalarıyla çalkalandığı bir dönemde fakir halka kredi vermeye başlaması anlamlı bulundu.

Diğer taraftan, Grameen Bank'ın Nobel ödüllü kurucusu Dr. Muhammed Yunus yaptığı açıklamada ABD ekonomisinin karşı kaşıya bulunduğu ekonomik buhranın artık geleneksel ekonomik düzende değişiklik yapma zamanının geldiğini ortaya koyduğunu iddia etti.

Dünyanın en fakir ülkelerinden birinin dünyanın en güçlü ülkesinin en önemli şehirlerinden birisinde yaşayan fakirlere kredi sağlaması ve bunun ABD'de resesyon tartışmalarının ayyuka çıktığı bir zamanda gündeme gelmesi oldukça dikkat çekici bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?