banner39

Bangladeş’te bilanço ağırlaşıyor: 405 ölü

Bangladeş’te sel felaketinde yaşamını yitirenlerin sayısı 405’e ulaştı.

Arşiv 13.08.2007, 18:06 13.08.2007, 18:06
Bangladeş’te bilanço ağırlaşıyor: 405 ölü

 

Ülkede doktorlar kongresi iptal edildi ve su yolu ile geçen hastalıklarla mücadele için hareketli klinikler uygulamaya konuldu.

Bangladeş iki haftadır sel felaketi ile boğuşuyor. Yetkililerin yaptıkları açıklamalara göre, sel felaketi ardından yaşanan ölümlerin çoğu boğulma, yılan sokması, elektrik çarpması ve ev yıkılması sonucu yaşandı.

Sağlık Bakanlığı kriz masası, ‘’Pazartesi öğle itibariyle doğrulanan ölüm bilançosu 405’e çıktı’’ dedi. Pazar günü 359 kişinin hayatını yitirdiği açıklanmıştı. Geçici hükümetin sağlık danışmanı A.S.M. Matiur Rahman ise, ‘’suların çekilmesiyle birlikte ishal vakaları önemli bir boyut kazandı’’ dedi.

Bangladeşli yetkililer selden dolayı doktorlar kongresini iptal ederek, su yolu ile bulaşan hastalıklara karşı mücadele için 22 hareketli klinik, özel ve kamu hastanesi kurulduğunu bildirdi. Pazar günü Bangladeş Kızılay Şirketi başkent Dakka’ya 130 km uzaklıktaki Feridpur kentindeki sel mağdurlarında acil yardım ulaştırdı. Kızılay Şirketinin başkanı Abdur Rob, mümkün olduğunca yardım etmeye çalıştıklarını belirtti.

Meteorologlar suların geri çekileceğini bildirdi ancak Bengal Körfezi’ndeki depresyona bağlı olarak yeni yağmurların ülkeyi vurabileceği uyarısını yaptı.

Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?