banner39

Bangladeş'te Eş Zamanlı 100 Patlama Meydana Geldi

Bangladeş'in çeşitli kentlerinde hemen hemen eş zamanlı olarak 100'e yakın bomba patladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bangladeş'te Eş Zamanlı 100 Patlama Meydana Geldi

 

İslam Dünyası / M. Ali Kaçmaz

 

Bangladeş güne dehşetle başladı. 100 civarında bomba eş zamanlı olarak Bangladeş’in çeşitli şehirlerinde patlatıldı. Tüm bombalar saat 11.00 ile 11.30 arası patlatıldı. Bangladeş özel kanallarının verdiği haberlere göre 100 farklı bölgede toplam 120 kişi yaralanmış ve bunların bazılarının durumu kritik. Fakat ölü haberi henüz yok.

 

Patlamaların ardından başta başken Dakka olmak üzere birçok yerleşim birimde polis giriş-çıkış noktalarını kontrol altına aldı. Bu noktalardan geçen araçlar ve yayalar güvenlik nedeniyle aranmakta. Ülkeden gelen habere göre oluşturulan kontrol noktalarında şimdiye kadar 45 kişi tutuklandı.

 

Polis yetkilerinin verdiği bilgilere göre bombalar ev yapımı ve bundan dolayı çevreye verdikleri hasarlar fazla değil. Oluşan panik durumunun bombaların eş zamanlı olarak patlamasından kaynaklandığını dile getirdiler. Yetkili Abdul Kayyum: “ani bombalamalar ülkenin her tarafında meydana geldi. Aldığımız bilgilere göre yaralılar var fakat ölü yok” dedi.

 

Henüz patlamaları herhangi bir grup üstlenmedi. Fakat patlamanın meydana geldiği noktaların birçoğunda Cemaatu’l-Mücahidin’e ait el ilanların bulunması, bu grubun olayla ilgisi olduğu şüphesini ortaya çıkarıyor. Grup Bangladeş’te İslami bir yapının kurulmasını istiyordu.

 

Barasil’deki polis yetkilisi el ilanlarında “Bush ve Blair’i ikaz ediyoruz, Müslüman ülkelerden çıkın. Müslüman ülkelerdeki günleriniz sona erdi” yazdığını söyledi.

 

Yetkililer ve gazeteciler 100 farklı yerdeki bombalama olaylarının genellikle hükümet binalarına yakın yerlerde yapıldığını diğerlerinin de otobüs duraklarına, hava alanı ve elçiliklerin yakınlarına bırakıldığını söylediler. Ayrıca başkent Dakka’da ABD elçiliğinin yakınlarına da bir adet bomba konulduğu belirtildi.

 

1999’dan buyana çeşitli bombalama eylemlerinde 148 kişi Bangladeş’te hayatını kaybetti ve bu olayların birçoğu faili meçhul olarak kayıtlara geçti. Yakın zamandaki son bombalama olaylarından birinde eski maliye bakanı Şah Kibria ölmüş, bir başka olayda da eski başbakan Şeyh Hasina yaralanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?