banner15

Bangladeş’te Tekstil Fabrikası Yandı: 50 Ölü

Bangladeş'in güneydoğusunda bir tekstil fabrikasında çıkan yangında 50'den fazla kişi öldü. Yaklaşık 80 kişi de yaralandı. Bölgedeki hastanelerden birisinin doktoru yaralıların 25'inin durumunun ağır olduğunu söyledi.

Bangladeş’te Tekstil Fabrikası Yandı: 50 Ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 

Çok sayıda kişi de duman zehirlenmesi ve çok dolayısıyla tedavi görüyor. Liman kenti Chittagong'daki üç katlı bir binada çıkan yangın, binayı tamamen enkaza dönüştürdü. Bu nedenle itfaiyeciler, çalışmaları bölgeye sevkedilen askerlere devretti. Askerler ise sabaha karşı arama çalışmalarını tamamladıklarını ve başka ceset bulacaklarını sanmadıklarını söylüyor.

 

Yangının çıkış nedeni bilinmiyor. Ancak elektrik kontağı ve sigara, bu gibi olayların en yaygın nedenleri. Çalışanlar yangın başladığında elektriklerin de kesildiğini anlatıyor. İtfaiye görevlileri de bir elektrik jeneratörünün ve ısıtma kazanının patlamasının yangını iyice şiddetlendirdiğini söylüyor. Ajanslar bunun ülkede bir fabrikada yaşanan en büyük yangın olduğunu belirtiyorlar.

 

Dokuma atölyesinde yangın dün akşam geç saatlerde başladığında çoğu kadın en az 500 çalışanın bulunduğu bildiriliyor. KTS Tekstil Dokuma Atölyeleri adlı şirkete ait fabrikanın tek çıkış kapısının kapalı olduğu öne sürülüyor. Görgü tanıkları çevredekilerin pencerelerdeki parmaklıkları keserek çalışanları çıkardığını söylüyor.

 

Tekstil ürünleri Bangadeş'in ihracatının yüzde 85'ini oluşturuyor. Pek çok atölye, sıkışık koşullarda ve gerekli güvenlik önlemleri olmaksızın faaliyet gösterdiği için eleştiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48