banner39

Bankacılıkta 'tek kullanımlık şifre' dönemi

İnternet bankacılığında 'Tek Kullanımlık Şifre' dönemi başlıyor.

Arşiv 13.12.2009, 10:16 13.12.2009, 10:52
Bankacılıkta 'tek kullanımlık şifre' dönemi


Dünya Bülten, / Haber Merkezi

Bireysel İnternet Bankacılığında ''Tek Kullanımlık Şifre'' uygulamasının 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren başlayacağı bildirildi.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, bankalar yaklaşan yeni yıl öncesi şubelerinde hesapları bulunan ve internet bankacılığını kullanan müşterilerine e-posta göndererek, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Bankalarda Bilgi Sistemleri Yönteminde Esas Alınacak İlkelere İlişkin Tebliği uyarınca, 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle Bireysel İnternet Bankacılığına giriş için SMS ile tek kullanımlık şifrenin zorunlu hale geleceği belirtildi.

Bu tarihten itibaren Türkiye'deki tüm bankaları kapsayan uygulama ile hesap sahiplerinden müşteri numarası, parola ve şifre bilgilerine ek olarak ''tek kullanımlık şifreleri''ni girmeleri de isteneceği kaydedildi.

Yeni uygulamada müşterinin internet şubesine girmek istediğinde bankanın kendisine kısa mesaj aracılığıyla ''Tek Kullanımlık Şifre''yi göndereceği vurgulandı.

Gönderilen uyarılarda, internet şubesi kullananların işlerinin aksamaması için 1 Ocak 2010 tarihine kadar kayıtlı ve güncel bir cep telefonu numarasını ilgili bankalara teyit ettirmeleri veya bildirmeleri istendi.

Uygulama ile İnternet Bankacılığı'na girişlerin daha güvenli hale geleceği ve müşterilerin artık şifrelerini hatırlamalarına gerek kalmayacağı kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü