Bankalar bildiğini okuyor

Tüm şikâyetlere rağmen bankalar tüketicinin rızası olmadan kesinti yapıyor.

Bankalar bildiğini okuyor

 
Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni 

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, 2009 yılı Hak İhlalleri Raporuna göre Tüketiciler Birliği Başvuru Merkezi’ne 8 bin 127 adet tüketici başvurusu yapıldığını belirtti. Kaya, en çok ayıplı malla ilgili başvuru yapıldığını belirtirken, en çok şikayet edilen sektörün bankacılık sektörü olduğunu kaydetti. 

Tüketiciler Birliği Başvuru Merkezi tarafından yayınlanan 2009 yılı Hak İhlalleri Raporu’nu değerlen  Kaya, “Başvuru Merkezi’ne gelen şikayetlerde bankalar ve gsm firmaları ilk sırada yerini almıştır. Son yıllarda tüketici şikayetlerinde zirveyi paylaşan bu iki sektör, tüketici aleyhine olan politikalarını değiştirmeli ve tüketicinin güvenini kazanmalıdır” dedi.

HESAP İŞLETİM ÜCRETİ ŞİKAYETİ  DEVAM EDİYOR

Kaya, 2009 yılı Hak İhlalleri Raporu’na göre Tüketiciler Birliği Başvuru Merkezi’ne 8 bin 127 adet tüketici başvurusu olduğunu belirtti. Kaya, başvuruların yoğunlaştığı ana konuları şöyle sıraladı: “Ayıplı mal bin 653, ayıplı hizmet bin 653, kredi kartı ve hesap işletim ücretleri bin 305, satış sonrası hizmetler 678, kapıdan satış 551, diğer 2 bin 287”

Kaya geçen yıl tüketici şikâyetlerinin en yoğun olduğu üç sektörün ise bankacılık, iletişim elektronik olduğunu kaydetti. Kaya, geçen yıl bankacılık sektöründen bir 930, iletişim sektöründen bin 474, elektronik sektöründen bin 7, diğer sektörlerden ise 3 bin 715 tane başvuru yapıldığını kaydetti.

TÜKETİCİNİN RIZASI OLMADAN KESİNTİ YAPILIYOR

Tüketiciler kredi kartı  aidatı, hesap işletim ücretleri, yüksek gecikme faizleri ve tüketicinin rızası olmadan yapılan kesintilerden dolayı bankalardan şikayetçi olurken, iletişim firmalarından da özellikle mobil hatlarda numara taşıma düzenlemesinden sonra yaşanan tarife oyunlarından dolayı şikayetçi olunmuş olduğunu ifade eden Kaya, “Gerek münferit yargı kararları, gerek üst kurul raporları da firmaların bu yöndeki haksızlıklarını tespit etmiştir. Tüketiciler Birliği de tüketicilerden gelen bu yoğun tepkileri dikkate almış ve 2009 yılında 23 bankaya karşı kart aidatlardan dolayı, Turkcell ve Avea firmalarına karşı da tarifelerde yaptıkları keyfi değişiklerden dolayı dava açmıştır. Bu iki sektör belirli sayıda oyuncunun olduğu ve son yıllarda devamlı tüketici hakkı ihlallerine yol açan sektörlerdir. Bu raporla bir kez daha perçinlenen bu tespitin devamında, kamu erki de üzerine düşeni yapmalı ve yasal düzenlemelerle bankaların ve gsm firmalarının tüketiciyi mağdur eden keyfi uygulamalarının önüne geçmelidir. Bu firmalar da asıl müşterileri olan tüketicilere karşı keyfi ve olumsuz tutumlarını değiştirerek kendilerini affettirmeye çalışmalıdırlar.”

 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 00:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35