banner39

Bankalara hala sermaye gerekebilir

ABD'de yapılan stres testinin sonuçlarına göre bazı bankaların ek sermaye katkısı almak zorunda kalabilir.

Arşiv 10.04.2009, 06:26 10.04.2009, 06:26
Bankalara hala sermaye gerekebilir


ABD'de 19 bankaya yapılan stres testinin sonuçları gelmeye başladı. 19 bankanın tümünün testi geçeceği, ancak bazı bankaların ek sermaye katkısı almak zorunda kalabileceği belirtiliyor.

ABD'de 19 büyük bankaya uygulanan ve tüm dünya tarafından merakla beklenen stres testinin sonuçları belli olmaya başladı.

200 federal müfettişin bankalar üzerinde yaptıkları senaryo çalışmalarında, değişken makro ve mikro koşulların banka bilançolarına nasıl etki edeceği belirlenmeye çalışılıyor.

Bu ay sonunda bitmesi beklenen incelemelerden çıkan ilk sonuçlar, beklentilerden daha olumlu bir tabloya işaret ediyor.

Bankaların büyük ölçüde bu testlerden geçebilecekleri belirtilirken, bazılarında değişim yaşanmasının mümkün olduğu belirtiliyor.

YÖNETİMLER DEĞİŞEBİLİR

Bazı bankaların yönetimlerinde değişiklik olabileceği, bazılarının ek sermaye katkısı almak zorunda kalabileceği, bazılarında ise kontrol hissesinin kamuya geçmesinin mümkün olabileceği ifade ediliyor. Ancak kamu sahipliğinin ancak çok sıradışı durumlarda söz konusu olabileceği, sermaye katkısı ihtiyacının ise kamu kaynakları tarafından sağlanma garantisi bulunduğu için sorun yaratmayacağı aktarılıyor.

Tüm bu beklentiye rağmen Hazine'nin bankalardan bazı varlıklarını elden çıkarması yönünde baskı yapmasının da mümkün olabileceği ifade ediliyor.

Bu durumda tek sıkıntı yaşayabilecek tarafın bu banka hisselerine yatırım yapmış olan yatırımcılar olacağı söyleniyor.

Gelecek hafta ABD'de JP Morgan ve Citigroup birinci çeyrek bilançolarını açıklayacak. Bankaların bilanço dönemi öncesi yaşanan tedirginliği azaltmak amacıyla stres testine ilişkin detayların kamuyla daha rahat paylaşıldığı vurgulanıyor.

STRES TESTİ NASIL YAPILIYOR?

Stres testlerinin nasıl gerçekleştirildiğine dair bilgiler de netleşiyor. Bankalara üç temel kriter üzerinden stres testi yapıldığı ifade ediliyor:
1) İşsizliğin 2010 yılında yüzde 10.3 seviyesine çıkması.
2) Bu yıl konut fiyatlarında düşüşe ek olarak yeni bir yüzde 22'lik gerilemenin daha yaşanması.
3) Ekonominin bu yıl yüzde 3,3 küçülmesi ve 2010 yılında da yatay kalması.
Bu temel noktalar "eğer gerçekleşirse" banka bilançolarının bu durumdan nasıl etkileneceği üzerinde duruluyor.

KREDİ DÖNÜŞLERİ NE OLACAK?

Tüm bankalar testin bir parçası olarak verdikleri kredilerin bu durumda geri dönüşlerinin ne olacağını, bilançoda aktif-pasif dengesinin nasıl şekilleneceğini bu senaryolar dahilinde belirliyor. Bankaların verdiği sonuçlar, Hazine uzmanlarının yaptığı çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırılıyor. Sonuçların daha iyi ya da daha kötü çıkması halinde Hazine bunun nedenini bankalara soruyor.

Bazı bankaların bu çalışma sırasında verdiği bilgilerin varlık değerlemelerinin çok yüksek gösterildiğine işaret ettiği, Hazine Bakanı Timothy Geithner'in bu durumu "kabul edilemez" bulduğu da sızan bilgiler arasında. Geithner'in "Bankalar ellerindeki varlıkları satabilecekleri fiyatlar üzerinden değerlemeye tabi tutacaklar" dediği ifade ediliyor.

Hazine'nin bu bankalardan bazı varlıklarını satarak sermayesini daha fazla güçlendirmesi talebinde bulunabileceğinin de altı çiziliyor.

Kaynak: Gazeteport

 

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?