banner39

banner35

Baradey: İsrail sadece güçten anlıyor!

Mısır Cumhurbaşkanlığı adaylarından Baradey, İsrail'in sadece güçten anladığını belirtti.

Arşiv 13.04.2010, 11:03 13.04.2010, 11:32
Baradey: İsrail sadece güçten anlıyor!

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu eski başkanı ve 2011 yılında Mısır’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Muhammed El-Baradey, İsrail'in mukaddes mekanlara saldırdığı, yerleşim birimlerinin inşaatını sürdürdüğü, Mescidi Aksa’nın etrafında sinagoglarının sayısını artırdığı bir süreçte Filistin meselesinin kritik bir aşamadan geçtiğini belirtti.

Filistinhaber'e göre El-Baradey, “İsrail’in zulüm ve barbarlığıyla baskı altında tuttuğu ve her taraftan kuşattığı bir halkın direnişten başka seçeneği olmaz. Direniş, işgale uğrayan her halkın hakkıdır. Uluslararası sözleşmeler ve kanunlar işgal altındaki halklara bu hakkı tanımaktadır. İsrail güçten başka bir dilden anlamıyor. Araplar illa barış seçeneğini tercih ederlerse o zaman sırtlarını verecek bir güçlerinin olması lazım. İsrail, Filistin halkının bölünmüşlüğünü ve Arapların da rehavetini görerek barışı kendi istediği şekilde şekillendirme ve yönlendirme hakkını kendinde görüyor.” şeklinde konuştu.

Mısır’ın ördüğü çelik duvara da değinen Baradey  “Çelik duvar Mısır’ı çok yaraladı, imajını da sarstı. Kuşatma nedeniyle dünyanın en büyük cezaevi durumuna düşen Gazze’yi kuşatma amacı taşıması çelik duvarın olumsuzluğuna olumsuzluk katıyor. Bu sorunu gidermenin tek yolu tünellerin kapatılması ve sınır kapılarının tamamıyla açılmasıdır. Rafah açılarak Gazze halkının alışverişlerini yaptıktan sonra tekrar Gazze’ye geri dönmelerinin sağlanması gerekir.” dedi.
 
 

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?