banner39

Baradey: Mısır anayasası gayrimeşru

Baradey'in 2011 seçimi için başlattığı erken tartışmada söylem sertleşiyor

Arşiv 11.12.2009, 11:17 11.12.2009, 18:44
Baradey: Mısır anayasası gayrimeşru


Birleşmiş Milletler Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun eski başkanı Muhammed El Baradey, ülkesi Mısır'da geçerli olan anayasanın gayrimeşru olduğunu söyledi.

Baradey, anayasayı 2011 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde değiştirmek için yürütülecek çabalarda yer alabileceğini belirtti.

Geçtiğimiz yıllarda Nobel barış ödülüne layık bulunan Baradey, geçen hafta da ülkedeki demokratik güvenceler artırılırsa cumhurbaşkanlığı için seçimlerde aday olmayı düşünebileceğini belirtmişti.

Mısır'da 81 yaşındaki Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in altıncı bir dönem daha görevde kalmak için seçime girip girmeyeceği merak konusu.

Bir diğer olasılık ise yerine oğlu Cemal'i aday göstermesi.

Adaylığı güç

Kasım sonunda UAEK'deki görevini Japon Yukiya Omanva'ya devreden Baradey'in açıklamaları siyasi kulisleri hareketlendirdi.

Ancak Mısır'da 2005 yılında yapılan anayasa değişiklikleri sonrası, cumhurbaşkanı adayı olabilmek için en az 5 yıl önce kurulmuş bir partinin en az bir yıldır üyesi olması gerekiyor.

Dahası bağımsız aday olmak için de meclisin iki kanadından ve yerel şuralardan 250 üyenin desteği gerekiyor.

Bu da Baradey'in gerçekçi bir şekilde aday olabilmesine fazla olanak bırakmıyor.

Baradey seçimde aday olmak için seçimde tam yargı denetimi, BM eliyle uluslararası gözetim, bağımsız bir seçim komisyonu kurulması gibi talepler de öne sürmüştü.

67 yaşındaki Baradey'in en büyük dezavantajlarından biri de uzun yıllardır ülkede yaşamamış olması. Bu nedenle ülkenin gerçeklerine yabancı olduğu eleştirileriyle karşılaşıyor.

Bir ara Baradey'in adaylığını kabul etme imasında bulunan Vafd Partisi şimdi, 'aday ithal etmek' istemediklerini belirtiyor.

Hür Anayasal ve Sosyal Parti (FCSP) ise Baradey'in adaylığına sıcak bakıyor. Ancak partinin lideri Memduh Kenavi El Ahram gazetesine "El Baradey şartlar öne sürmek yerine bir an evvel Mısır'a gelip partiye katılmalı" dedi.

Hukuk ve meclis işlerinden sorumlu bakan Müfid Şehab ise hafta sonunda yaptığı bir konuşmada Baradey'e seslenerek 'Lütfen aday olmak için gerekli şartları yerine getirmeden, Mısır cumhurbaşkanlığından bahsetmeyin" demişti.
Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?