banner15

'Baraj yüzde 5'e inmeli mi' tartışması

DSP, barajı düşürmek için Meclis'e teklif sundu. AKP, CHP ve MHP ise teklife mesafeli.

'Baraj yüzde 5'e inmeli mi' tartışması

 

Erken seçim tartışmaları sürerken DSP’nin seçim barajını düşürülmesi için Meclis Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifi, baraj tartışmalarını yeniden başlattı. Ancak, büyük partiler konuya mesafeli.

DSP Genel Başkanı Türker, dün eski TBMM Başkanvekili Uluç Gürkan, eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve TESAV Başkanı Erol Tuncer ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin demok-ratikleşme için ilk önce seçim ve siyasi partiler yasanının değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Buna ilişkin hazırladıkları teklifi TBMM Başkanlığı’na sunduklarını söyledi. Türker şöyle konuştu:

“Türkiye’de demokratikleşmenin önündeki en büyük engel 12 Eylül’ün bir ürünü olan Seçim ve Siyasi Partiler Kanunu’dur. Bu kanun siyasi partilerde liderlik sultası getirmiştir ve getirmektedir. Verdiğimiz kanun teklifleriyle lider sultasının önünü kesebilecek düzenlemeler getiriyoruz. Yüzde 10 barajını birçok demokratik ülkede olduğu gibi yüzde 5’e çekiyoruz. Tüm siyasi partiler için ön seçimi bir zorunluluk halinde getiriyoruz. Bunu Siyasi Partiler Kanunu’nun ‘olmazsa olmazı’ haline getiriyoruz. Siyasi partilerin seçmen listelerinde yüzde 50 kadın aday göstermeyi bir zorunluluk haline getiriliyor. Avrupa’da yaşayan ve sayıları 3 milyonu geçen Türkler için ayrı bir seçim bölgesi oluşturulması konusunda somut adım atıyoruz” dedi.
Türker, AKP’nin gündeme getirdiği ‘Türkiye milletvekilliği’ne ise karşı olduklarını belirtti: “Türkiye milletvekilliği çözüm değildir. Yüksek barajı gündeme getirip temsilde adaleti sağlamıyor ve daha çok büyük partilere yarar sağlıyor.”

Türker’in açıklamaları seçim barajı tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. Ancak son seçimde oy oranı yüzde 10’un üzerindeki partiler bu tartışmalara mesafeli yaklaştı.

AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, “Anayasa, ‘Yönetimde istikrar, temsilde adaletle bağdaşacak şekilde’ diye amir bir hüküm var. Rahmetli Turgut Özal zamanında yüzde 10 barajı çıkartılırken konu Anayasa Mahkemesi’ne götürülmüş ve Anayasa Mahkemesi aykırı görmemiş. Şahsi kanaatim seçim barajı için yüzde 10 yüksek. Yönetimde istikrar, temsilde adaleti bozmayacak şekilde yeni bir düzenleme yapılabilir. Şu anda parti olarak değerlendirme yapmadık” dedi.

CHP’li kurmaylar seçim barajı ile ilgili ‘şu aşamada’ görüş belirtmekten kaçındı. MHP’nin parti kurmayları da bu konuda bir değerlendirme yapmak istemediklerini ifade ederek, “Bu konularda değerlendirmelerimizi bilahare yapacağız. Siyasi partiler ve diğer kanunlarla ilgili çalışmalarımız var. Zamını geldiğinde genel başkanımız açıklar. Şu anda barajlarla ilgili somut bir tartışma da söz konusu değil” görüşünü belirtti.
BDP’li Hasip Kaplan ise şunları söyledi: “Parti olarak görüşümüz yüzde 3 olması. Ama Avrupa’da standart 5’tir. O nedenle yüzde 5’i geçmemeli. Yüzde 5, ortalama 2.5 milyon oy demek. 2.5 milyon oy alan bir parti Meclis’e 30-40 milletvekili sokabiliyor. O nedenle temsilde istikrar sağlar. 20 milletvekili grup kurabiliyor. 1 milyon 800 bin oyla 20 milletvekili seçiliyor. O da yüzde 3’e denk geliyor. Uygun baraj yüzde 3’tür.”

Kaynak: Radikal
 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 11:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48