banner39

Barak: Gazze'de gizli hücrelerimiz var

İsrail, Gazze'deki nokta atışlarını, bölgede oluşturduğu çeteler ve hücre evleri sayesinde gerçekleştiriyor.

Arşiv 11.02.2008, 08:12 11.02.2008, 13:47
Barak: Gazze'de gizli hücrelerimiz var

Mahmut Abbas'ın özel güvenlik danışmanı olarak tayin ettiği Muhammed Dahlân'ın İsrail hesabına saldırılar düzenlediği öne sürüldü.

Mehr News Haber Ajansı'nın verdiği bilgiye göre, Mahmud Dahlan tarafından Gazze'de oluşturulan çetelerin İsrail ile ilişkilerini hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde gözler önüne seren belgeler mevcuttur.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da, yaptığı son açıklamada Gazze'de mücahitlerin yerlerini tespit etmelerinde ve birtakım suikast planlarını gerçekleştirmelerinde kendilerine yardımcı olan gizli elemanlarının ve hücrelerinin olduğunu itiraf etti.

Ajansa göre, Barak'ın bu itirafı ise Dahlân çetesinin Gazze'den tamamen ayıklanamadığını, işgal devletinin özellikle mücahitleri hedef alan son saldırılarında bu çetelerden yararlandığını ortaya koyuyor. Yapılan itirafa göre Dahlan çetesinin kalıntıları sadece mücahitlerin yerlerinin tespitinde işgal güçlerine yardımcı olmakla kalmıyorlar. Barak, Sderot Yahudi yerleşim merkezine yaptığı son inceleme ziyaretinde, Gazze'de gizli elemanları ve hücreleri vasıtasıyla muhtelif yerlere gizli bombalar ve patlayıcılar yerleştirdiklerini, bazı cinayetlerini ve gizil eylemlerini bu şekilde gerçekleştirdiklerini itiraf etti. Önceki gün yaşanan bazı olaylar, Barak'ın bu itiraflarını doğrulayıcı nitelikteydi. Çünkü Halk Direnişi Komiteleri'nin askerî kanadı durumundaki Nasır Salahuddin Tugayları'na mensup iki mücahit bir suikast planından kıl payı kurtulmuştu. Planın tatbikinde söz konusu iki mücahidin geçtiği yola patlayıcı yerleştirilmişti. Ancak patlayıcıların iki mücahidin geçmesinden kısa bir süre sonra patlaması sebebiyle plan amacına ulaşamamıştı. Verilen bilgilere göre işgal devleti savaş bakanı Barak'ın bu itirafları yapmasının amacı da Sderot yerleşim merkezine iskân edilen yerleşimcilere moral verilmesiydi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?