banner39

Barak'a Londra'da 'savaş suçu' davası

İsrailli yetkililerin gittikleri ülkelerde dava edilebileceklerine dair ilk işaret Britanya'dan geldi

Arşiv 30.09.2009, 07:43 30.09.2009, 09:31
Barak'a Londra'da 'savaş suçu' davası


BM'nin geçen yıl İsrail'in Gazze saldırısı sırasında 'savaş suçu' işlediğini ortaya koyan raporuyla birlikte, İsrailli yetkililerin gittikleri ülkelerde dava edilebileceklerine dair ilk işaret Britanya'dan geldi.

Filistinliler İşçi Partisi kongresi icin Britanya'ya gelen İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın tutuklanması istemiyle dün Londra'daki Westminster Mahkemesi'ne dava açtı. Gazze'de yaralananlar adına davayı açan Michal Messiah, "Barak ülkeden ayrılmadan davanın görülmesi gerekiyor" diye konuşsa da mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. Dava Barak'ın Başbakan Gordon Brown ve Dışişleri Bakanı David Miliband ile görüşmesi öncesi Britanyalı yetkilileri de telaşlandırırken, Ynet sitesi, İsrail elçiliği ve Britanya hükümetinin davanın görülmesini engellemek için seferber olduğunu yazdı.

'Barak yemeğe değil mahkemeye çıkarılmalı'

Filistinliler Dünya çapındaki tüm İşçi Partilileri buluşturan yıllık konferans için dün güneydeki Brighton şehrine gelen Barak'ı protesto edip, kaldığı otelin önünde gösteri yaptı.

Filistin ile Dayanışma Kampanyası'nın genel sekreteri Betty Hunter, "Barak'ın Brighton'da olması hatta Britanya hükümet yetkilileriyle görüşmeler yapması tam bir rezillik" tepkisini verdi. 2008 sonunda başlayan 22 günlük Gazze saldırısında İsrail'in 300'ü kadın ve çocuk 1400 sivili öldürdüğünü, Barak'ın da o sırada savunma bakanı olduğunu anımsatan Hunter, "Cenevre konvansiyonunu imzalamış bir ülke olarak Britanya, Barak'ı akşam yemeğine davet etmek yerine hemen tutuklamalıydı" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Radikal

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?