Bardakoğlu: Dikilmesi gereken söküklerimiz var

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, İslam dünyasının da dikmesi gereken sökükleri olduğunu belirtti.

Bardakoğlu: Dikilmesi gereken söküklerimiz var


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
   
  
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, dünyada dinle ilgili olarak beyhude korkular ve terimler üretildiğini söyledi. Bu konuda İslam dünyasının da yapması gereken ödevleri olduğunu belirten Bardakoğlu, "İslam dünyasının da dikmesi gereken sökükleri, temizlemesi gereken kirlilikleri var" dedi.

Bardakoğlu, Kahramanmaraş Müftülüğü'nün yeni hizmet binasının açılışına katıldı. Kahramanmaraş İmam Hatip Lisesi'nin mehteran takımının mini konseriyle başlayan açılışta konuşan Bardakoğlu, dünyaya bakıldığında, din konusunun bir türlü rahat zemine oturmadığını kaydetti. Bardakoğlu, şöyle konuştu: "Din konusunun kimi çevrelerce yanlışları onaylatıcı olarak algılandığını, kimi çevrelerce özellikle batıda dindarlığın önemli bir risk alanı olarak görüldüğünü ve hep güvenlik penceresinden konunun ele alındığını görüyoruz. Beyhude korkular ve terimler üretiliyor. Bu konuda islam dünyasının da bu konuda yapması gereken ödevleri var. İslam dünyasının da dikmesi gereken sökükleri, temizlemesi gereken kirlilikleri var."

Bunun kınayarak ve dışlayarak değil, insana doğru dini bilgiyi ve doğru din hizmetini sunarak yapılacağını vurgulayan Bardakoğlu, "Ayrıştırmanın, kızmanın, eleştirmenin insanı kırmaktan ve daha uçlara itmekten başka bir anlamı yoktur. Bugün komşularımızda ve İslam dünyasında yaşanan sorunların biri de sağlıklık dini bilgiyi üreten ve bu bilgiyi hizmete dönüştüren istikrarlı din konularının olmayışıdır. Diyanet İşleri'ne benzer, ilahiyat fakültelerine benzer, bizim dini geleneğimize benzer bir çizginin bu ülkelerde henüz konulmamış olmasıdır. Bizim İslam dünyası olarak köklerimiz birbirini kucaklamaktadır. Bırakın küçük dallar geçip gelici rüzgârların etkisiyle birbiriyle didişsin. Biz asıl gövdeye ve köke inelim. Köklerimizde bizim insan sevgisi vardır. Birbirimizi saymak ve sevmek vardır. İnancı kimliği kişiliği ne olursa olsun insana insan olduğu için birbirini sevmek vardır. Milletimizin ortak değerlerini sahiplenme ve yaşatma vardır." şeklinde konuştu.

Müftülük binası ile ilgili bilgi veren Kahramanmaraş Müftüsü Bekir Gülce de emeği geçenlere teşekkürlerini sundu. Konuşmaların ardından Müftülük binasının açılışı gerçekleştirildi.
 
 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 07:22
banner53
YORUM EKLE

banner39