banner39

Bardakoğlu, Emevi Camii'nde Arapça vaaz verdi

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, Tarihi Emevi Camii'nde Arapça vaaz verdi.

Arşiv 23.04.2010, 18:48 24.04.2010, 07:52
Bardakoğlu, Emevi Camii'nde Arapça vaaz verdi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Müftüsü Bedreddin Hassun'nun daveti üzerine Suriye'de bulunan Diyanet İşleri Başkan Ali Bardakoğlu Cuma hutbesinin ardından cemaate Arapça vaaz verdi.

Sözlerine, "Türkiye'deki kardeşlerinizden sizlere selam getirdim" diyerek başlayan Bardakoğlu, Türkiye Suriye ilişkileri ile ilgili olarak "Su yatağını buldu" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, Suriye'de gerçekleştirdiği çeşitli temasarın ardından bu gün Cuma namazını kılmak için tarihi Emevi Camisi'ni seçti. Bardakoğlu Suriye'nin dini otoritelerinden biri olakak kabul edilen Said Ramazan el Buti'nin okuduğu hutbeyi dikkatle dinledi. Buti, hutbeyi irad etmek için minbere elinde kılıçla çıktığı görüldü. Hutbe'in okunması ve cuma namazının kılınmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu cemaate Arapça vaaz verdi. Konuşması'na Türkiye'deki kardeşlerinizden size salam getirdim diyen Bardakoğlu, Türiye ile Suriye arasında iişkilerin gelişmesi ile ilgili olarak "Su yatağını buldu" değerlendirmesinde bulundu.

Cami içindeki cemaatin yoğun ilgi gösterdiği vaazda konuşan Bardakoğlu"Değerli kardeşlerim ilk olarak size Türiye'deki kardeşlerinizden selam getirdim. Hiç şüphesiz Türkiye ile Suriye arasında dini, tarihi ve sosyal olarak ortak bir geçmişimiz var. Bu yüz yıllar önce gerçekleşti. Bu ilişkiler bir önceki önceki dönemlerde kesintiye uğradı. Ancak su yatağını buldu. Bu yatakta akmaya başladı. Her gün bu ilişkiler, dini, ticari ve sosyal alanlarda gelişiyor. Özellikle iki devletin yöneticileri bu ilişkilerin gelişmesi için büyük çaba sarfediyor. Bu sebeple diyanet işleri başkanı olarak davete icabet etmek istedim." dedi.

İKİ HALK ARASINDAKİ YAKINLAŞMA BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ'NİN MÜJDESİDİR

Bardakoğlu'nun konuşmasının ardından söz alan İslam dünyasının ünlü dini alimi Said Ramazan el Buti, iki halkın yakınlaşmasının Bediüzzaman Said Nursi'nin bir beşareti bir müjdesi oldunu söyledi.

Bediüzzaman'ın Müjdesi hakkında açıklamalarda bulunan Buti,"Bediüzzaman her iki halkın yakınlaşmasından bahsediyordu. Her iki halkı ümitsizlik konusunda uyardı. Tabi size temin ederimki bu söze anlam veremiyordum. Şimdi anlam veremediğim bu sözleri artık bir hakikat oldu. Bize verdiği bu müjdenin önündeki duvarların kalktığını artık müşahade ediyorum. Daha önce dedim. Tekrar da söylüyorum. Bu yakınlaşma ve birleşme Türkiye ile Suriye arasındaki yakınlaşma karşılıklı çıkardan ibaret değil kesinlikle..Bu sağlam zemin üzerinde kurulmuş bir yakınlaşmadır. Türk yöneticiler ile Suriyeli yöneticiler değerler sistemi ile geçici çıkarları bir birinden ayıran yöneticilerdir" değerlendirmesinde bulundu.
 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?