banner15

Bardakoğlu: En büyün sorunlardan biri sevgisizlik

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, "Türkiye'deki sorunların nedenlerinden biri sevgisizlik" dedi.

Bardakoğlu: En büyün sorunlardan biri sevgisizlik

 
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Türkiye'deki sorunların nedenlerinden birinin sevgisizlik olduğunu söyledi.

Diyarbakır'da 3 gün boyunca temaslarda bulunacak olan Prof. Dr. Bardakoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti.

Bardakoğlu'na Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş ile Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Dr. Abdurrahman Candan da eşlik etti.

Ziyaretten mutluluk duyduğunu belirten Baydemir, insanlar arasında adaleti, barışı, kardeşliği, hoşgörüyü ve uzlaşıyı tesis etmenin Kuran-ı Kerim'in hükmü olduğunu ifade etti.

Konuşmasının ayet ve hadislerle sürdüren Baydemir, yaşanan acıların birlik içerisinde sonlandırılabileceğini vurguladı. Kardeşler arasındaki kavganın ve canların yitirilmesinin son bulmasını dileyen Baydemir, şöyle devam etti: "İnşallah insanlığın değerli varlıkları olan evlatlarımızı koruruz, kardeşlerimizi koruruz. Şüphesiz ki kaynaklarımızı, çevremizi, doğamızı, coğrafyamızı da aynı zamanda korumuş oluruz. Emin olun yoksulluk en büyük fitne fesatlardan bir tanesidir. Dolayısıyla çatışmalar ölümler, yoksulluğunda zeminini oluşturur. Bunu durdurmak, bir başka açıdan da ekonomik ve sosyal kalkınmayı sağlamaktır. Bu da ilmi kalkınmayı ve sosyal kalkınmayı da beraberinde getirir. İnşallah bütün bu süreçlerde toplum olarak Türküyle Kürdüyle, diğer farklı mezhep ve inançlara mensup insanları olarak bu sınavı başarı ile veririz."

"Hepiniz Adem'densiniz ve hepiniz toprağa aitsiniz" hadis-i şerifini hatırlatan Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu ise konuşmasını şöyle sürdürdü: "İki kısa cümle bütün insanlığın kaderini ve mutluluk çizgisini oluşturuyor. Hepiniz Adem'densiniz, yani babanız Hz. Adem, anneniz Hz. Hava. Hepiniz insanlık kardeşisiniz, insan olarak birbirinizi sevmeyi öğrenin. En büyük zenginlik gönlünüzdeki insan sevgisidir. Hepiniz toprağa aitsiniz, bu dünya hayatını bir sınav olarak yaşayacak ve Allah'ın huzuruna bu sınavı ne kadar verip vermediğinizi denemek göstermek için çıkacaksınız. Onun için biraz mütevazi olunuz, biraz başınızı Rabbinizin kaderine takdirine eğik olarak yaşamanız gerekir. Sevgi yoksunluğu, sevgi yoksulluğu, bu dünyada en büyük yoksulluktur. Bilgi yoksulluğu en büyük fakirliktir. Tabi ekonomik yoksullukta birçok sorunu getirir. Ama önce gönlümüzdeki sevgi yoksulluğunu bizim gidermemiz lazım. Ne çekiyorsak bu sevgisizlikten. İnsanı sevmek, tabiatı, Rabbimizi sevmek. O sevgileri yitirdik."

İnsanın barışı önce gönlünde sağlaması gerektiğinin altını çizen Diyanet İşleri Başkanı, dünyadaki bütün kavgaların gönüllerin barıştan yoksun olmasından kaynaklandığını aktardı.

Bardakoğlu, şunları kaydetti: "Diyoruz ki: ey insanlar, dinlerinizin, inançlarınızın, ırklarınızın, bölgelerinizin, kültürlerinizin, giyim kuşamlarınızın farklı olmasına hiç önem vermeyiniz. Siz insan olarak değerlesiniz, insan olarak gönlünüzde o barışı, sevgiyi huzuru önce yakalayın. Dinimiz insana, insan olarak değer vermiş. Irkların, kültürlerin, bölgelerin zenginliğin fakirliğin insan katında anlamı var. Allah katında hiçbir anlamı yok. İnşallah yarınlarımız bugünden güzel olur."

Bardakoğlu Baydemir'e "Kur'an Yolu-Türkçe Meal ve Tefsiri", "Yaşayan Dünya Dinleri" ile "Anadolu'da Türk İslam Sanatı" isimli eserleri hediye etti.

Baydemir de "Seyfuddin Âmudî Sempozyumu" ve "Dengbej Antolojisi" kitapları ile Yeni Yaşam Atölyesi'nde hazırlanan bir testi hediye etti.

Kaynak: CİHAN

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 20:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48