Bardakoğlu: Hac için bekleyen kayıtları eriteceğiz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Bardakoğlu, hac için bekleyen kayıtları 4-5 yıl içinde eriteceklerini bildirdi.

Bardakoğlu: Hac için bekleyen kayıtları eriteceğiz

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, hac farizasını yerine getirmek için bekleyen 800 bin kişi bulunduğunu belirterek, ''Geliştirdiğimiz kura sistemiyle hakkaniyeti gözetiyoruz. 4 yıldır hac ibadeti için bekleyen kayıtları önümüzdeki 4-5 yılda eriteceğiz'' dedi.

Prof. Dr. Bardakoğlu, Hatay'ın İskenderun ilçesindeki Merkez Kaptan Paşa Camisi'nde vaaz verdi.

Bu yılın ''Kur'an Yılı'' ilan edildiğini hatırlatan Bardakoğlu, Kur'an'a karşı vazifeleri anlattı.

İnsanoğlunun Kur'an'a baktığında kendisini görebileceğini ifade eden Bardakoğlu, ''Kur'an hayat kitabımızdır, Kur'an'da kendimizi buluruz, ayıplarımızı, günahlarımızı görürüz, onun için Kur'an'ı anlamamız gerekir'' dedi.

Yıllık hac kayıtlarıyla ilgili bilgi veren Bardakoğlu, hacca gitmek için 800 bin kişinin başvuruda bulunduğunu bildirdi.

Suudi Arabistan'ın her yıl 74 bin kontenjan ayırdığını belirten Bardakoğlu, şöyle konuştu:

''Ancak 74 bin kişinin sevinciyle birlikte her yıl 730 bin kişinin hüznü de bizi etkiliyor. Herkesi alfabetik sırayla göndermeye kalksak 2025 yılına kadar mevcut kayıtları bitiremeyiz. O nedenle kura sistemi uyguluyoruz, geliştirdiğimiz kura sistemiyle de hakkaniyeti gözetiyoruz, 4 yıldır bekleyenler var. Uzun yıllar sıra bekleyenlerin kurada çıkma şansını artırdık. 4 yıl bekleyene 16 kura, 3 yıl bekleyene 9 kura, 2 yıl bekleyene 4 kura hakkı tanıyoruz. 86, 87, 88 ve üzeri en yaşlılardan oluşanlardan da 5 bin kişiye hak tanıdık. 4 yıldır hac ibadeti için bekleyen kayıtları önümüzdeki 4-5 yılda eriteceğiz.''

Bardakoğlu, vaazın ardından öğle namazını aynı camide kıldı.

Öğle namazından sonra İskenderun'da onuruna verilen yemeğe katılan Bardakoğlu, daha sonra Antakya'ya hareket etti.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2010, 15:14
banner53
YORUM EKLE

banner39