banner39

Bardakoğlu'ndan Kandil mesajı

Son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v'in dünyaya intikal ettiği gece olan Mevlid Kandil'i dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanı bir mesaj yayınladı.

Arşiv 29.03.2007, 16:25 06.07.2018, 09:31
Bardakoğlu'ndan Kandil mesajı

Bardakoğlu, yarın gece kutlanacak Mevlid Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı. ''Yüce Yaratıcının insanlığa gönderdiği en son rahmet elçisi, İlahi vahyin son ve tamamlayıcı halkası'' olarak nitelediği Hz. Muhammed'in, ''Allah'tan getirdiği mesajları anlamak, onun bu doğrultuda ortaya koyduğu örnek ahlakı özümsemek, ona duyulan derin sevgiyi gönüllerden sözlere ve toplumsal bilince aktarmak amacıyla milletimizin, her yıl artan bir heyecanla onun dünyaya gelişini Mevlid Kandili olarak kutlanmaktadır'' diyen Bardakoğlu, kandillerin ışıklarıyla sadece karanlık geceleri değil, aynı zamanda manevi feyziyle de daralan gönülleri aydınlattığını kaydetti.

Bardakoğlu, kandil gecelerinin zihinleri de berraklaştırdığını belirtti. Bardakoğlu, kandillerin, öze dönüşün, Yüce Yaradan'a yürekten yakarış ve yönelişin, günahlarla kirlenmeye yüz tutmuş gönülleri arındırmanın, insanın kendini bulma ve bilmenin imkanlarını sunan kutlu zaman dilimleri olduğunu vurguladı. Bardakoğlu, şunları kaydetti:

''İşte Mevlid Kandili de insanı insan yapan, bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlakıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir.

Bu kandilde insanlığın hayat ufkuna bir devir açan Peygamber Efendimizin dünyaya teşriflerini kutlarken, onun örnek şahsiyetini ve güzel ahlakını tanımaya, getirdiği evrensel çağrıyı anlamaya ve bütün bunların özünde barındırdığı ruhu çağımıza taşımaya olan ihtiyacımızı bir kez daha fark etmekteyiz. İnsanlar arasında kin ve nefretin, farklılıklar arasında çatışmanın alevlendiği, şiddet, töre cinayetleri, insan hakları ihlalleri, kötü ve zararlı alışkanlıkların hızla yayıldığı, tabiatın hoyratça kullanıldığı günümüz dünyasında alemlere rahmet olarak gönderilen Yüce Peygamberimizi anlamaya ve anlatmaya, onun sevgisi etrafında birleşmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktayız.''

SEVGİ VE İMAN TOPLUMSAL BARIŞIN TEMELİ

Sevgi ve rahmet peygamberi olan Kutlu Nebi'nin ''İman etmedikçe, cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş olamazsınız'' buyurduğunu hatırlatan Bardakoğlu, sevgi ve imanın toplumsal barışın temel taşı olduğunu vurguladı. Bardakoğlu, Kutlu Nebi'nin Allah'a iman ederek, onu sevmeyi, ona bağlanarak iç barışı ve doğru yolu bulmayı, ibadetlerle hayatı anlamlı kılmayı, dürüstlüğü, emaneti korumayı, kimseyi incitmemeyi, iyilik yapmayı, iyi insan olmayı öğütlediğini kaydetti.

Bu nedenle bu yıl Kutlu Doğum Haftası'nda çeşitli dini, sosyal ve bilimsel etkinliklerin yanı sıra, ''insan sevgisi'' konusunun da üzerinde durulacağına işaret eden Bardakoğlu, Peygamber'in kin, nefret ve intikamı sevgi ve müsamahaya dönüştüren rahmet ve barış yüklü mesajlarının da örneklerle sunulacağını bildirdi. Bardakoğlu, şöyle devam etti:

''Sevgili Peygamberimizin şahsında yükselen sevgi seli, bizim medeniyet anlayışımızı, insan ve hayat tasavvurumuzu ortaya koymaktadır. Çünkü bizim kültürümüzde, Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bayram Veli, Hacı Bektaş Veli gibi sevgi ve gönül dostları bütün insanlığa kucak açmış Anadolu erenleri vardır. Kendimiz için istediğimizi başkası için de istemek, varlığı sevgi ve şefkatle kucaklamak, yaratılanı yaratandan ötürü sevmek bizim gönül dünyamızın ve medeniyet anlayışımızın esasıdır. Bu anlayışta şiddete, öfkeye, kin ve nefrete, adaletsizliğe, merhametsizliğe, zulme ve haksızlığa asla yer yoktur.

İşte Kutlu Doğum Haftası Sevgili Peygamberimizin gönülleri sevgiyle birleştiren, çağrısına kulak vererek, sahih dini bilginin ışığında manevi hayatımızı zenginleştirmenin, barış ve esenlik içinde, güvenle yaşamanın, uzaklıklarımızı yakın etmenin ve kardeşlik köprüsünde birlikte yürümenin vaktidir.''

Bardakoğlu, Mevlit Kandili'nin ve 16-22 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan Kutlu Doğum Haftası'nın bütün insanlığa sevgi, rahmet, huzur ve barış getirmesini diledi.

ANKA

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?