banner39

Barış hattına ABD engeli

ABD yönetimi, İran, Pakistan ve Hindistan’ı birbirine bağlayacak olan doğalgaz hattına itiraz ediyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Barış hattına ABD engeli

Tahran hükümetini köşeye sıkıştırmak için elinden geleni yapan ABD’nin son hedefi, İran’dan yola çıkarak Pakistan üzerinden Hindistan’a ulaşacak olan yeni bir doğalgaz hattı. 4 milyar dolara mal olacak hattın yapımı ile ilgili görüşmeler, üç ülke arasında devam ediyordu. Bu doğalgaz hattı, Pakistan ile Hindistan arasında ilişkilerin yumuşamasını da sağlayabilecekti. Ancak ABD yönetimi, bu hattın yapılmasını engellemeye kararlı görünüyor. Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Pakistan ve Hindistan ziyaretlerinde bu konuyu gündeme getirecek.

Ambargo tehdidi

'Barış hattı' olarak da adlandırılan proje, Hindistan’ın artan enerji ihtiyacını karşılamasına yardımcı olacak, Çin ile enerji rekabetinde destek unsuru olacaktı. Ama Amerikalı yetkililer, Hindistan’a, projenin devamı halinde İran-Libya Yaptırım Yasası’na karşı çıkılmış olacağını bildirdi. Bu yasa sayesinde ABD Başkanı Bush, İran enerji sektörüne yılda 20 milyon dolardan fazla yatırım yapan bütün uluslararası şirketleri cezalandırabiliyor. ABD’nin Hindistan Büyükelçisi David Mulford, konuyu, Petrol ve Doğalgaz Bakanı Mani Shankar Aiyar’a açtığını söyledi. Mulford, bakanla görüşmesinde, 'İran’ın kitle imha silahı arayışı ve teröre verdiği destekten' bahsettiğini anlattı. Bu hafta Yeni Delhi ve İslamabad’ı ziyaret edecek olan Condoleezza Rice’ın, aynı konuyu gündeme getireceği kaydedildi.

Geçen ay onaylandı

Halen Katar’dan gemilerle doğalgaz alan Hindistan, 'barış hattı'nı geçen ay onaylamıştı. Başbakan Manmohan Singh, Çin’in atakları karşısında kendilerinin de harekete geçmeleri gerektiğini söylüyordu. Boru hattının 2011 yılında faaliyete geçmesi planlanmaktaydı. Hindistan ise, ABD’lilerin dile getirdiği bu taleplere rağmen, boru hattından vazgeçme niyetinde değil. Indian Express gazetesi, Bakan Aiyar’ın, Amerikalıları 'ikna etmeye çalışacağını' yazdı. Ancak ABD’nin elinde, 'gerekirse kullanmak' üzere yeni kartlar bulunuyor. Boru hattının geçeceği Pakistan’ın Belucistan bölgesindeki gerginlik, bu kartlardan biri. Belucistan’daki isyancıların hattı hedef alabileceği söyleniyor. Gelişmeler, İran’ın doğalgaz sattığı tek ülke olan Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. ABD’nin Hindistan’a geri adım attırması halinde, Türkiye üzerinde de benzer bir baskı kurması ihtimali bulunuyor.


banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?