Barış isteyen Afgan dini lidere suikast

Barış yanlısı açıklamalarıyla tanınan din adamı ve iki yakını Kunar'da uğradıkları suikastte öldü

Barış isteyen Afgan dini lidere suikastDünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan'da barış yanlısı açıklamalarıyla tanınan din adamı Rahman Gul, Afganistan'ın doğusunda düzenlenen suikastta öldü.

Kunar vilayeti polis şefi Orgeneral Halilullah Zaiyie, Gul, erkek kardeşi ve bir akrabasının, Çapa Dara bölgesinde, evlerine döndükleri sırada dün uğradıkları suikast sonucu öldüğünü duyurdu.

Çapa Dara bölgesi din adamlarının başı olan ve Afganistan'ın doğusundaki din adamları konseyi üyesi Gul, son zamanlarda yaptığı, Afganistan'da barışın ve istikrarın sağlanmasının önemini vurgulayan konuşmalarla tanınıyordu.

İKİ NATO ASKERİ ÖLDÜ

Öte yandan Afganistan'ın güneyinde dün düzenlenen saldırılarda 2 NATO askerinin öldüğü bildirildi.

NATO'dan yapılan açıklamada, ölen NATO askerlerinden birinin ABD vatandaşı olduğu belirtildi. Açıklamada, milliyeti açıklanmayan diğer NATO askerinin, yol kenarına yerleştirilen bombayla düzenlenen saldırıda öldüğü kaydedilirken, Amerikan askerinin nasıl öldüğü konusuna değinilmedi.

Hayatını kaybeden son askerlerle Afganistan'da bu ay başından beri ölen NATO askerlerinin sayısı 25'e, Amerikan askerlerinin sayısı da 16'ya yükseldi.

Dün Kandahar'da düzenlenen iki intihar saldırısında ise Afgan polisleri hedef alındı.
İlk saldırıda, dört Afgan sınır polisi yaralanırken, ikinci saldırıda Afgan istihbaratında görevli bir polis yaralandı, sürücüsü ise hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 13:45
banner53
YORUM EKLE

banner39