banner15

Barolar Birliği'nin suçladığı adres değişmedi

Türkiye Barolar Birliği ''Türkiye'de son zamanlarda hukuka aykırılıkların sergilendiğini'' öne sürerek, siyasi iktidarı topa tuttu

Barolar Birliği'nin suçladığı adres değişmedi

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok, ''Türkiye'de son zamanlarda hukuka aykırılıkların sergilendiğini'' öne sürerek, ''Siyasi iktidarın, erkler ayrılığı ilkesindeki dengeleri bozan ve toplumda yargıya güven duygusunu sarsan müdahaleleri son bulmalı, herkes için huzur ve refahın, eşitliğin, mutluluğun kaynağı hukuk, bütün kuralları ile uygulanmalıdır'' dedi.

Özok, TBB'nin 40. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada, kuruluşundan bu yana TBB'nin ''hukukun üstünlüğünü'' vazgeçilmez, en yüksek değer olarak kabul ettiğini, Atatürk'ün ilkelerinden, laiklik prensibinden, üniter devlet yapısından, Cumhuriyet'in kazanımlarından, yargı bağımsızlığından ödün vermeden savunmanın etkin gücü olarak mücadelesini sürdürdüğünü savundu.

''Türkiye'de son zamanlarda hukuka aykırılıkların sergilendiğini'' öne süren Özok, ''Siyasi iktidarın, erkler ayrılığı ilkesindeki dengeleri bozan ve toplumda yargıya güven duygusunu sarsan müdahaleleri son bulmalı, herkes için huzur ve refahın, eşitliğin, mutluluğun kaynağı hukuk, bütün kuralları ile uygulanmalıdır'' dedi.

Hukuk uygulayıcılarından ''hiçbir etki altında kalmadıklarına dair topluma güven verecek davranışlar sergilemesini'' isteyen Özok, şöyle devam etti:

''Hak arama özgürlüğünü yaşama geçiren, adil yargılanmanın sağlanmasında çok önemli rolleri bulunan yargının kurucu unsuru, savunmanın temsilcisi avukatların ve avukatlık mesleğinin sorunları gittikçe tırmanış gösteren boyutlara ulaşmaktadır. Özellikle CMK kapsamında müdafi-vekil görevlendirmelerinde avukatlar Anayasa'ya aykırı olarak angaryaya zorlanmaktadırlar.

Avukatlar, görevlerini ifa ederken ciddi boyutlarda saldırılara uğramakta, can güvenlikleri sağlanamamakta ve çoğu zaman özgürce savunma yapılamamaktadır. Hiçbir zaman kabul edilemeyecek olan bu ve benzeri sorunların gecikmeden giderilmesi zorunlu hale gelmiştir.

Yakın bir gelecekte, avukatlık mesleğine kabulden itibaren mesleğimizin koşullarını dünya standartları ile örtüşür hale getirecek çağdaş nitelikli bir Avukatlık Yasası'nın çıkartılması fevkalade önemsenmektedir.'' 

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2009, 14:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35