banner15

Barroso: Fransa Hastalık Hastası

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, Fransız Ulusal Parlemento’sunda yaptığı konuşmada, Fransızların red ettiği Avrupa Anayasası’nı savunarak "Fransa’nın hastalık hastası" olduğunu söyledi.

Barroso: Fransa Hastalık Hastası

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun parlemetoda Fransa’yı ‘’hastalık hastası’’ gibi davranmaktan vazgeçmeye çağırması, yuhlanma ve alkışlarla karşılandı. Barroso, ‘’ülkenizin basınının dikkatli bir okuyucusu olarak... Fransa’nın melankoliye tutulmuş olabileceğini okuyorum, tedirginlik terimini bile görüyorum’’ dedi. Barroso, ‘’Molière’in ülkesinin ‘hastalık hastası’ eğilimine geçit verip vermeyeceğini kendime soruyorum’’ diyerek Molière’in tiyatro eserlerinden birini hatırlattı.

Bu açıklama bazı milletvekilleri tarafından ‘bravo’ sesleri ile karşılanırken, bazıları bunun bir ‘skandal’ olduğu şeklinde bağırdı Avrupa’nın kontrolsüz liberalleşme eleştirilerine atıfta bulunan Barroso, küreselleşme karşısında Avrupa boyutunun fark yaratacak tek güç olduğunu belirtti. Barroso, güvenin yeniden sağlanması ile birlikte ‘’kurumların modernizasyonunu’’ öngören Avrupa Anayasa projesinin kabul edileceğine inandığını söyledi. Avrupa Anayasa’sı geçen yılın ilkbaharında Fransa ve Hollanda’da yapılan referandumlarda red edildi. Proje bugüne kadar parlemento veya refeandum yolu ile AB üyesi 13 ülkede onaylandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48