Barroso yine uyardı: Laiklik zorla dayatılamaz

AB Komisyonu Başkanı Barroso daha önce yaptığı açıklamasını tekrarlyarak "laiklik zorla dayatılamaz" dedi.

Barroso yine uyardı: Laiklik zorla dayatılamaz


Slovenya'nın başkenti Ljubljana'da düzenlenen 11. Avrupa Forumu'na katılan Dışişleri Bakanı Babacan, AB Komisyonu Başkanı Barroso ile ayaküstü sohbet etti.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, nisan ayındaki Türkiye ziyareti sırasında dikkat çektiği 'demokratik laiklik' anlayışına bir kez daha vurgu yaptı.

Barroso, Türkiye'nin bir gün AB'nin tam üyesi olması için, Türkiye'de tam demokrasi ve 'demokratik laikliğin' olması gerektiğini belirterek, "Laiklik zorla dayatılamaz." dedi.

Barroso, Slovenya'nın başkenti Ljubljana'da düzenlenen 11. Avrupa Forumu'nun açılış konuşmalarının ardından, AB'nin geleceğinin tartışıldığı bir oturumda Türkiye ile ilgili bir soruyu cevapladı. Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın da katıldığı oturumda Barroso, ülkedeki son tartışmalar dolayısıyla Türkiye'den kaygı duyarak döndüğünü ifade ederken, "Aynı zamanda her zamankinden daha fazla kani oldum ki; bu ülkeyi mümkün olduğu kadar AB'ye yaklaştırmak zorundayız. Türkiye ile müzakereleri adil biçimde sürdürmeliyiz. Müzakerelerin adil biçimde sürmemesi, Türkiye'nin tam bir AB ülkesi olmasını isteyen ve düşünce özgürlüğü için mücadele eden insanlar için tam bir düş kırıklığı olur." diye konuştu. Türkiye'deki son gelişmelerin kendilerini kaygılandırdığını kaydederek, "Ülkenin başlıca partisine, devletin en üst makamlarına karşı bir kapatma davası açılması, çok sık görülen bir şey değil ve devletin örgütlenmesinin temel ilkelerini tartışmaya açan bir durum." dedi.

 

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2008, 11:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35