Barroso'dan Alman politikacılara sert çıkış

AB Komisyon başkanı Barroso Alman politikacılara sert eleştiriler yöneltti.

Barroso'dan  Alman politikacılara sert çıkış

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Avrupa Birliği Komisyon başkanı Jose Manuel Barroso, Alman politikacılarını sert bir dille eleştirerek, Avro kurtarma paketinin halk tarafından kabul görmemesine neden oldukları suçlaması yaptı.

‘Frankfurter Allgemeine Zeitung’ gazetesine konuşan Barroso, Avro’dan en çok faydalanan ülkenin Almanya olmasına rağmen, Alman siyasetçilerinin bunu açıkça ifade edemediklerini söyledi. Barroso, Alman halkının çoğunluğunun Avro’nun geleceğinden ümitli olduklarını, ancak başkalarının yükünü çektikleri düşüncesiyle kızgın olduklarını belirtti.

AB Komisyon başkanı Barroso, Almanya’nın ihracat ithalat farkına değinerek, 134 Milyar Avro fazlalığın yaklaşık yüzde 86’sının (115 Milyar) Avro bölgesinden temin edildiğini Alman kamooyunun bilip bilmediğini sordu. Alman hükümetini de eleştiren Barroso, Yunanistan’a yardım konusunda Merkel hükümetinin başlangıçta destekleyici bir imaj vermediğini ifade etti.

Almanya’nın Avro İstikrar Paketi’nin sertleştirilmesi konusuna da şüpheli yaklaştığını söyleyen Barroso, kısa bir süre önce antlaşma reformları yaptıklarını ve bunun kısmen çok kötü sonuçlar verdiğini, sadece Almanlar için önemli olan konularda antlaşma reformları yapılmasına inanmanın saflık olacağını belirtti.

Merkel’in dile getirdiği, bütçelerinde savurgan davranarak ülkelerini krize sokan üyelerin oy haklarını iptal etmenin anayasal hukuka aykırı olduğunu belirten Barroso, bunun yerine AB yardımlarının bütçe disipliniyle doğru orantılı olarak yapılmasının daha uygun olduğunu söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 15:13
banner53
YORUM EKLE

banner39