banner39

Bartholomeos açıklama yapacak

Kezban Hatemi, Bartholomeos'un ABD'de yaptığı konuşmanın yanlış anlaşıldığını belirterek konuyla ilgili açıklama yapılacağını söyledi.

Arşiv 19.12.2009, 15:36 19.12.2009, 15:43
Bartholomeos açıklama yapacak


Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Fener Rum Patriği Bartholomeos'un avukatı Kezban Hatemi, müvekkilinin, bir Amerikan televizyon kanalı muhabiri ile yaptığı röportajdaki sözlerinin kamuoyu tarafından yanlış anlaşılmaması için önümüzdeki hafta bir açıklama yapacağını söyledi.

Bartholomeos'un avukatı ve danışmanı Hatemi, ''bir Amerikan televizyon kanalı muhabirinin Mayıs ayında Bartholomeos ile yaptığı röportajın, bu ayın 20'sinden sonra yayımlanacağını, daha orada yayımlanmadan Türkiye'de servis edilmesinin çok enteresan bir durum olduğunu ve bu zamanlamaya dikkat edilmesi gerektiğini'' belirtti.

''Röportaj da değil, muhabir gelmiş dayamış mikrofonu, yanlarında kimse yok'' diyen Hatemi, şunları kaydetti:

''Muhabirin sorduğu sorular, röportajda Patrik söylemiş gibi yansıtılıyor. Tabii 'çarmıha gerilmek' ibaresi insanların dikkatini çekiyor ve o alt yazı olarak veriliyor. Çarmıha gerilmek bir Hristiyan tabiridir. Biz nasıl, 'Bana cehennem azabı yaşatıyorsun?' deriz, onun gibi. Evde çocuğuna kızan anne de 'Yeter beni çarmıha gerdin' der. Patrik bunu söylemiyor, dikkat edin. Muhabir soruyor, 'Çarmıha mı gerilmiş hissediyorsunuz kendinizi?'. Yani 'cehennem azabında mı hissediyorsunuz kendinizi' anlamındadır bu. O da cevap olarak 'Yes I do (Evet katılıyorum)' diyor. Başka bir şey demiyor. Hakikaten de öyle demeli değil mi? Ben aynen katılıyorum, çünkü hala patrikhanenin sokağı, patrik asan sadrazamın adını taşıyorsa ve her gün patrikhanenin duvarında bu adamın ismi varsa diken üstünde değil misiniz?''

Röportajın yayımlanma tarihinin patrik için önem taşımadığını vurgulayan Hatemi, ''Bu röportaj Mayıs ayında oldu. Sonra biliyorsunuz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılım paketi içinde olduklarını gördüler hep birlikte'' dedi.

Avukat Kezban Hatemi, ''Bartholomeos, kamuoyunun yanlış anlamaması için önümüzdeki hafta içinde bir açıklama yapacak'' bilgisini verdi.

İLGİLİ HABERLER:

Bartholomeos'un açıklamalarına Dışişleri'nden tepki

Bartholomeos: Türkiye'de çarmıha gerilmiş gibiyiz!

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?