banner39

Bartholomeos: Türkiye'de çarmıha gerilmiş gibiyiz!

Bartholomeos, kendilerine ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapıldığını öne sürdü, hükümeti sert sözlerle eleştirdi.

Arşiv 17.12.2009, 22:43 18.12.2009, 16:49
Bartholomeos: Türkiye'de çarmıha gerilmiş gibiyiz!

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CBS televizyonuna konuşan Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye'de kendilerine ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapıldığını belirtirken neden Yunanistan'a taşınmadığı sorusuna da cevap verdi.

Amerikan CBS televizyonunda yayınlanan 60 dakika programına mülakat veren Bartholomeos, bir Türk vatandaşı gibi tüm haklardan yararlanamadıklarını dile getirdi.

Muhabir Bob Simon'un, "Siz bir Rum'sunuz. Bu durunda niye Yunanistan'a gitmiyorsunuz?" sorusuna cevap veren Bartholomeos, "Çünkü ülkemizi seviyoruz. Burada doğduk ve burada ölmek istiyoruz. 17 yüzyıldır devam eden vazifemizin burada olduğunu hissediyoruz. Ülkemizdeki yetkililerin neden bu tarihe saygı göstermediğini merak ediyorum." dedi.

Yaşadıkları toprakların Hıristiyanlık açısından Kudüs'ün bir devamı niteliğinde olduğunu söyleyen Fener Rum Patriği, "Bizim için o kadar kutsal ve mübarek bir mekan. Bazen çarmıha geriliyor olsak bile burada yaşamayı tercih ediyoruz. Çünkü Gospel'de (Hz. İsa'nın hayatı) yazıldığı gibi; Mesih'e sadece inanmak değil, aynı zamanda Mesih için acı çekmek gerek." ifadelerini kullandı.

Bartholomeos, dünyanın en eski Hıristiyan manastırının Mısır'daki Sina Çölü'nde bulunduğunu hatırlatarak, bu manastırda Hazreti Muhammed'in Hıristiyanlara dokunulmamasını ve inançlarına saygı gösterilmesini istediğini gösteren bir mektup bulunduğunu kaydetti.

Bunu ironik bulduğunu söyleyen Fener Patriği, "Başbakan'ı ve birçok bakanı ziyaret ettim, sorunlarımızı anlattım, yardım istedim. Ancak laik olmakla övünen Türk hükümetinden hiçbir yardım gelmedi. Buna rağmen ayakta kalmakta kararlıyız. Burası Kudüs'ün devamıdır ve bizim için en az orası kadar kutsaldır. Zaman zaman çarmıha gerilsek de biz burada kalmayı tercih ediyoruz" dedi.

CBS televizyonu, röportajın tamamını pazar günü yayınlayacak.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?