banner39

Barzan ve Bender de idam edildi

Geçtiğimiz günlerie idam edilen Saddam'la birlikte Duceyl Davası'nda yargılanan Barzan İbrahim ve Hamit El Bender bu sabaha karşı saat 5'te idam edildi

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Barzan ve Bender de idam edildi

Duceyl Davası'nda Saddam Hüseyin'le birlikte idam cezasına çarptırılan eski diktatörün üvey kardeşi Barzan el-Tikriti ve eski Devrim Mahkemesi Başkanı Avad Ahmed el-Bender'in asılarak idam edildiği bildirildi.

Iraklı savcı Münkit el-Farun, "Hükümet yetkilileri şafaktan önce bizi arayarak, idamın yapılacağı yere birilerini göndermemizi istedi. Biz de idama şahit olması için bir savcı gönderdik. İdamlar gerçekleşti" dedi.

Savunma avukatı Badi Arif de CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, idamların yerel saatle 05.00 sıralarında gerçekleştiğini doğruladı. Arif, ABD ordusunun el-Bender'in oğlunu arayarak, babasının cenazesini almaya gelmesini istediğini söyledi. Arif, bununla birlikte Irak tarafından şu ana kadar herhangi bir resmi doğrulama gelmediğini kaydetti.

Barzan el-Tikriti ve Avad Ahmed el-Bender'in 30 Aralık'ta Saddam Hüseyin ile birlikte idam edilmesi planlanıyordu. Ancak Iraklı yetkililer, Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvafak el-Rubai'nin "özel gün" olarak adlandırdığı 30 Ocak'ta sadece Saddam'ın idam edilmesine karar vermişti.

Öte yandan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani geçen hafta, hükümetten idamların ertelenmesini talep etmişti.

Talabani, ABD'nın Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad ile düzenlediği ortak basın toplantısında, idamlar için bir süre daha beklenilmesi gerektiğini belirtmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?