banner39

Barzani Bugün Beyaz Saray'da

ABD Başkanı George Bush'un, Washington'u ziyaret eden Iraklı Kürt lideri Mesud Barzani ile bugün Beyaz Saray'da görüşeceği bildirildi. Barzani'nin Bush ile "Kürdistan Bölge Başkanı" sıfatıyla görüşeceği açıklandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Barzani Bugün Beyaz Saray'da

Washington’da bulunan Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) lideri Mesud Barzani, ‘Kürdistan Bölge Başkanı’ sıfatıyla, ABD Başkanı George Bush ile bugün Beyaz Saray’da görüşecek. Irak Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nin başkanı sıfatıyla Washington’u ziyaret eden Mesud Barzani, ABD tarafından tahsis edilen askeri uçakla Washington’a geldi. Bugün gerçekleşmesi planlanan Bush-Barzani görüşmesinde, Irak’ın demokratikleşme sürecinde Kürtlerin etkinliği, bölgedeki sınırların güvenliği ve terör örgütlerinin faaliyetlerinin ele alınması bekleniyor. ABD yönetiminin de Barzani’ye, Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya ilişkin kaygı ve taleplerini iletebileceği belirtiliyor.

Blair'le görüşme gündemde


Hafta sonuna kadar Washington’da kalacak olan Mesud Barzani’nin, ABD Savunma ve Dışişleri bakanlıklarında da üst düzey temaslar yapması ve Kongre üyeleriyle bir araya gelmesi planlanıyor. Daha sonra New York’a geçecek olan Kürt liderin, ABD dönüşünde İngiltere’ye uğrayarak Başbakan Tony Blair ile de görüşebileceği bildiriliyor. Barzani’nin heyetinde Irak Planlama Bakanı Berham Salih ile kuzeydeki Kürt bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani de bulunuyor. Geçen ay da Irak’ın Kürt asıllı Devlet Başkanı Celal Talabani, ABD’yi ziyaret etmiş ve Bush ile görüşmüştü.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?