banner39

Barzani: Diyarbakır'a müdahale ederiz

El-Arabiye televizyonuna konuk olan Barzani, Türk Ordusu'ndan korkmadığını, çünkü Saddam'ın ordusundan güçlü olmadığını söyledi.

Arşiv 07.04.2007, 00:28 06.07.2018, 09:31
Barzani: Diyarbakır'a müdahale ederiz

  

Dünya Bülteni / Asım Sancaktar

 

Kuzey Irak bölgesel yönetim başkanı Mesut Barzani Türkiye'nin askeri gücünden de, diplomatik gücünden de korkmadıklarını ve Türkiye'nin Kerkük'e müdahale etmesi durumunda kendilerinin de Diyarbakır'a müdahale edeceklerini söyledi.

 

El-Arabiye televizyonunda Cuma akşamı yayınlanan "Bisaraha" (Açıkça) programına konuk olan Barzani, Irak ve Kürtlerle iligili soruları yanıtladı.

 

Sünnilerden bazılarının İran'ın müdahalesine karşı olduğunu fakat Türkiye'ye gidip Türk ordusunu Irak'a müdahaleye davet ettiğini söyleyen Barzani, bunun ateşle oynamak olduğunu öne sürdü.

 

Türkiye'nin Kerkük'e müdahalesine hiçbir şekilde izin vermeyeceklerini belirten Barzani, "Türk ordusundan korkmuyorum. Çünkü Saddam'ın ordusundan güçlü değil. Askeri güçlerinden de, diplomatik güçlerinden de korkmuyorum. Çünkü kendilerini ilgilendirmeyen bir şeye müdahale ediyorlar" şeklinde konuştu.

 

Türkiye'nin Kerkük'e müdahale etmesi durumunda Diyarbakır'a ve Türkiye'deki diğer bazı kentlere müdahale etme tehdidinde bulunan Barzani, "Türkiye Kerkük'teki bin Türkmen için müdahale ederse, biz de Türkiye'deki 30 milyon Kürt için müdahale ederiz" dedi.

 

"Bizim için istikrarsızlık yazılmışsa, vallahi biz de başkalarının istikrar içinde yaşamasına izin vermeyiz" diyen Barzani, Irak'a komşu ülkelerdeki Kürtler'in haklarını manevi ve siyasi açıdan desteklediklerini ifade etti.

 

Barzani, İsrail ile ilişkilerinin sorulması üzerine, Irak anayasasına göre devletler arası ilişki kurma haklarının olmadığını öne sürdü ve "Bağdat'ta İsrail büyükelçiliği açıldığında biz de Erbil'de İsrail konsolosluğu açacağız" dedi.

 

İsrail ile ilişki kurmanın suç ve haram olduğuna inanmadığını söyleyen Barzani, bir çok Arap ülkesinin İsrail ile ilişkisi olduğunu hatırlattı. Barzani, İsrail'in ortadan kaldırılması fikrine de karşı olduğunu belirtti.

 

İran'ın nükleer faaliyetleri hakkındaki bir soru üzerine Barzani, "Ben, bölgede hiçbir nükleer faaliyet olmasını istemiyorum" şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?