banner15

Barzani DTP'ye kapılarını kapadı

Kuzey Irak'ta bulunan Ahmet Türk başkanlığındaki DTP milletvekilleri, KDP lideri Mesud Barzani'den randevu alamadı.

Barzani DTP'ye kapılarını kapadı


Kuzey Irak'ta iki gündür görüşmeler yapan DTP heyetine Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, randevu vermedi.

Irak Devlet Başkanı Talabani ile görüştükten sonra bugün Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Parlamento Başkanı Adnan Müftü ile biraraya gelen DTP heyeti, Mesut Barzani ile görüşemedi.

Randevu talepleri sonuçsuz kalan heyet daha sonra Selahaddin kentine geçti. Türk heyeti, burada KDP'nin bazı isimleri ile biraraya gelerek öğle yemeyi yedi.

 

DTP Grup Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Dış İlişkilerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, DTP Eşbaşkan Yardımcısı Kamuran Yüksek, DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve DTP Muş Milletvekili Nuri Yaman'dan oluşan heyetin, Mesut Barzani ile görüşme talebinin, Barzani'nin yabancı heyetler ile görüşmesi olduğu gerekçesiyle reddedildiği öğrenildi.

 

Bir IKDP yetkilisi ise DTP yetkililerinin 27-28 Nisan için randevu taleplerinin kabul edildiğini, fakat Türk tarafının bu görüşmeye yoğun işlerini gerekçe göstererek gelmediğini açıkladı. Yetkili, "Sayın Mesut Barzani'nin bugün yabancı misafirler parti teşkilatları ile daha önceden belirlenen program ve randevuları olduğundan DTP heyetine randevu verilemedi" iddiasında bulundu.

 

DTP heyetinin bölgedeki temaslarını tamamlayarak yarın Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.

 

Siyasi gözlemciler, Barzani'nin son günlerdeki söylemlerinin, bu randevuda etkili olduğunu belirtiyorlar. Mesud Barzani, dün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kendileriyle görüşmesinden memnun olduğunu belirtmiş, Türkiye ile bölge arasında psikolojik engelin ortadan kalktığını söylemişti. Barzani, iki taraf arasında artık soğuk rüzgârların esmediğini de belirtmişti.

 

Bölgesel yönetimin başbakanı Neçirvan Barzani de Türk heyetiyle görüşmesinden duyduğu memnuniyeti, 'on toplantıya bedeldi' sözleriyle anlatmıştı.

 

Kaynak: Ajanslar

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 17:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35