banner39

Barzani Erdoğan'a kızmış!

Erbil'deki Bölgesel Yönetim, Kerkük'le ilgili sözleri nedeniyle Erdoğan'ı kınadı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Barzani Erdoğan'a kızmış!

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Irak Başbakanı Nuri El-Maliki'nin Ankara ziyareti sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kerkük'le ilgili yaptığı açıklamalar Irak Kürtlerini kızdırdı.

 

Erbil'deki Bölgesel Yönetim Başkanlık Divanı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Erdoğan'ın Kerkük'le ilgili sözleri kınandı. Açıklamada, Erdoğan'ın sözlerinin Ankara ile Bağdat arasındaki ilişkilerin gelişmesine yardımcı olmayacağı ve Irak'ın içişlerine müdahale anlamına geldiği öne sürüldü.

 

Kerkük konusunun Irak'ın içişleri meselesi olduğunun belirtildiği açıklamada, meselenin Irak anayasasının 140. maddesine göre çözüleceği söylendi.

 

Irak Anayasasının 140. maddesi, Kerkük'teki durumun normalleştirilmesinin ardından kentin geleceğiyle ilgili 31 Aralık 2007'de referandum yapılmasını öngörüyor.

 

Erdoğan "Kerkük'e özel statü verilsin" demişti

 

Türkiye’yi ziyaret eden Irak Başbakanı Maliki, Başbakan Erdoğan ile görüştü. Başbakan Erdoğan, Irak Başbakanı Maliki ile görüşmelerinin ardından düzenledikleri basın toplantısında, Kerkük konusu üzerinde önemle durduklarını söyleyerek şöyle demişti:

 

"Kerkük’te durum herhangi bir hileye başvurmadan bir özel mutabakat formülüyle çözüme kavuşmalı. Kerkük özel bir statüye sahip bulunmalı. Geleceğe de böyle taşınmalı. Belli bir etnik unsurun egemenlik alanına Kerkük’ün sokulmaya çalışılması hayra alamet olmaz, bu sıkıntı yaratır. Bir uzlaşı zemini sağlanırsa Kerkük, Irak için ayrı bir güç kaynağı olacaktır. Burada bütün etnik grupları kapsayacak bir plan ortaya konulmalı. Görüşmemizde Kerkük’ün statüsünün orada yaşayanları kapsayacak bir plan içinde olması gerektiğini konuştuk."

 

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?