banner39

Barzani, Erdoğan'ı Erbil'e davet etti

Kürt Bölgesel Başkanı Mesut Barzani Uluslararası Havaalanı'nın açılışına Başbakan Erdoğan'ı da davet etti.

Arşiv 20.04.2010, 11:27 20.04.2010, 13:51
Barzani, Erdoğan'ı Erbil'e davet etti

Irak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkan Yardımcısı ve Bölgesel Kürt hükümeti eski Başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ı Erbil'e davet etti. Geçtiğimiz günlerde Ankara'da Başbakan Erdoğan'la görüşen Neçirvan Barzani'nin, Erdoğan'ı Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile Kürt Bölgesel Başkanı Mesut Barzani adına Erbil Uluslararası Havaalanı'nın açılışına davet ettiği belirtildi.

Barzani, bölgede haftalık yayınlanan Rudaw gazetesine verdiği demeçte, "Erbil Uluslararası Havaalanı'nı bir Türk firması inşa etti. Bu nedenle Erdoğan'ı, açılışa katılması için bölgeye davet ettim." dedi.

Barzani, Erdoğan'ın cesaretine inandığını ve kendisinin Erbil'e geleceğini umduğunu söyledi. 

"KERKÜK SORUNUNU TÜRKİYE İLE GÖRÜŞECEĞİZ"

Barzani, Erdoğan'la gerçekleşen görüşmesinde iyi bir başlangıç yaptıklarına dikkat çekerek, "Kerkük sorununu biz kiminle görüşürsek bize 'Türkiye ile görüşün onların da düşüncelerini alın' deniliyordu. Biz de bu nedenle artık Kerkük sorunu Türkiye ile görüşeceğiz." ifadelerini kullandı.

PKK, SALDIRILARA DEVAM EDERSE HATA YAPAR

 PKK'nın saldırıları konusuna da değinen Barzani, "Saldırıları devam ettirirlerse hata yaparlar. Biz Türkiye'deki açılımı olumlu buluyoruz. Bu sorunun diyalog ve siyasi yollarla çözüleceğine inanıyoruz." şeklinde konuştu. 

Erbil'de inşa edilen Erbil Uluslararası Havaalanı 4 bin 800 metre ile dünyada en uzun piste sahip 7'inci, Ortadoğu'da ise birinci havaalanı olma özelliğini taşıyor.

 

Kaynak: Cihan

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?