banner39

Barzani ile patronlar buluştu

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Lideri Mesud Barzani, TÜSİAD'ı ziyaret edip ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesini istedi.

Arşiv 05.06.2010, 19:23 05.06.2010, 19:23
Barzani ile patronlar buluştu

 

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Lideri Mesud Barzani, TÜSİAD’ı ziyaret edip, Ümit Boyner ve yönetim kurulu üyeleri ile ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusunda bir saat toplantı yaptı. Erbil Başkonsolosu Aydın Selcen, Kuzey Irak Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi’nin de hazır bulunduğu toplantı sonrası, Barzani koruma ordusu ile binadan ayrıldı.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, “İlişkilerimizi bir üst düzeye taşımak üzere, Irak Çalışma Gurubunu da tekrar devreye sokarak, hızlı bir şekilde ticari ve yatırım ilişkilerimizi ilerletmek üzere çalışmaya başlayacağız, bu kararı aldık” dedi.

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmenin ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi üzerinde yoğunlaştığını, Barzani ekibiyle güzel bir toplantı yaptıklarını söyledi.

Türkiye'nin geçtiğimiz dönemde dünyadaki konjonktürün değişmesiyle, krizle birlikte kendisine çok farklı pazarlar aramaya başladığını ifade eden Boyner, şunları kaydetti:

“Bu noktada Kuzey Irak bizim için ciddi potansiyeller içeren bir pazar. Güzel bir örnektir, Suriye sınırında ticaretin artmasıyla, Suriye ile ilişkilerin gelişmesiyle o sınır bölgesinde ticaretin ne kadar canlandığını ve bunun da o bölgemizin gelirine, refahına ne kadar ciddi katkı yaptığını da gördük. Açıkçası Kuzey Irak ile ticaretin gelişmesi Türkiye için de bölgesel gelişmişlik açısından çok zor bir noktada olan Kuzey Irak sınırının da Türkiye sınırının da gelişmesi için çok önemlidir diye düşünüyoruz.”

Türkiye ile ciddi şekilde başlayan hem siyasi anlamda hem ekonomik anlamda ilerlemiş ilişkiler olduğunu söyleyen Boyner, fakat tam olarak potansiyelleri geliştirme noktasında yapacak çok şey bulunduğunu düşündüklerini de belirtti. Boyner, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz TÜSİAD olarak Kuzey Irak'taki potansiyellerin ne olduğunu, hukuki çerçevede ne gibi gelişmeler olduğunu, yatırım ortamının nasıl bir noktaya geldiğini... Çünkü yeni bir pazar yeni gelişmeler oluyor. Seçimler yapıldı, yeni bir hükümet kurulacak, bundan sonra ne gibi gelişmeler olacak? Tabii ki Irak'ın bütünlüğü bizim için önemli. Irak bir bütün olarak da bir yatırım ve ticaret ilişkilerini geliştirmek adına önemli bir ülke. O konuda da sorularımız oldu. Bu noktada ilişkilerimizi bir üst düzeye taşımak üzere de bizim Irak Çalışma Grubumuz zaten var, onunla daha üst düzey ilk ağızdan bilgilerin güncelleştirilip, çalışma gurubunu da tekrar devreye sokarak hızlı bir şekilde ticari ve yatırım ilişkilerimizi ilerletmek üzere çalışmaya başlayacağız, bu kararı aldık.”

SINIRDA SANAYİ VE TİCARET SERBEST BÖLGESİ OLUŞTURULMASI...

Kuzey Irak Yerel Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi de, bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak Başbakanı ile ticari anlamda 48 protokol imzaladığını anımsatarak, bunları hayata geçirmeye başladıklarını belirtti.

Çelebi, “Şimdi Kuzey bölgesinde olan emniyet ve sıkıntısız çalışma koşulları maalesef orta ve güneyde hali hazırda o kadar değil. Bizim asayiş, emniyet bakımından herhangi bir sıkıntımız yok. Bu yatırım, ekonomi için birinci şarttır. İkinci şart yasal karar. O yasal karar da var. İki tarafın arzusu ekonomik ilişkileri geliştirmeyi daha da ileriye götürmek” dedi.

Ortak bazı projeler olduğunu ifade eden Çelebi, “Örneğin sınırda, sıfır noktasında sanayi ve ticaret serbest bölgesi oluşturulması... Yanı sıra hali hazırda bugün Irak ile Türkiye arasında 6 milyar dolar civarında bir ticaret hacmi var. Alınan karara göre bunu 20 milyar dolara çıkarmak gerekir. Dolayısıyla şimdiki köprü yetmeyecek, en az 2 tane daha yapılması lazım. Belki geçici olarak hali hazırdaki köprünün yanına bir ek köprü yapılması işe yarar gibidir” diye konuştu.
Bölgede bundan 5-6 ay önce Türk firmaların yabancı firmalar içindeki yüzdesi yüzde 45 civarında iken, şimdi yüzde 60'ı geçmek üzere olduğuna dikkat çeken Çelebi, bölgedeki atmosferin yatırım için çok iyi olduğunu, yabancı firmaların Iraklı firmalarla aynı haklara sahip bulunduğunu, 10 yıla kadar da vergiden muaf olunduğunu anlattı.

“THY YAKINDA BAŞLAYACAK”

Sinan Çelebi, “Bizim bölgemizin hem Irak'ın diğer kısımlarıyla hem de Arap ülkeleriyle bir köprü sağlanmak için üs olmasında yarar var. İstikrar sağlanmasını arzu ediyoruz ama o galiba biraz zaman alacak. O zamandan yararlanıp, hazırlanın. Yatırım sadece Kuzey Irak'ta yaşayan 4.5 milyon insan için değil Irak'ın 30 milyonu için, hatta diğer Arap ülkeleri için de olsa çok daha yararlı olur” dedi.

Çelebi, ticaretin sağlanması için ikinci adımın bankacılık olduğunu, o konuda Ziraat Bankası'nın Bağdat'ta açıldığını, şubesini Eylül'de açacağını, İş Bankası'nın da aynı şekilde Haziran sonuna kadar olacağını, THY'nin de artık yakında başlayacağını, İstanbul-Erbil, Ankara-Erbil ve muhtemelen ya Diyarbakır ya da diğer şehirlerde olacağını kaydetti.

“AMACIMIZ TÜRKİYE İLE ENTERGRASOYONU DAHA HIZLI YAPMAK”

Çelebi, enerji alanında işbirliği noktasında bir düğümlenme olduğuna ilişkin soruya karşılık, “Yasal olarak bir sıkıntımız yok. Sıkıntı buradan kaynaklanıyor, yani eşit bir şekilde (şehirlere) dağılması gerekir. Bütün vilayetlerin hakkı var, petrol araştırmasını yapsınlar ve çıkarsınlar. Bağdat'taki hükümet daha tam oturmadığı için ondan dolayı bazı sıkıntılar oluyor. Biz dışarıdan da gazoil alıyoruz, başka şey alıyoruz, onların Türk şirketleri kanalıyla olmasını arzu ediyoruz. Amacımız Türkiye ile entegrasonu daha hızlı yapmak” diye konuştu.

Kaynak / aa

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?