Barzani istedi; Irak bayrağı değişiyor

Baas rejimini temsil ettiği iddiasıyla Kürt bölgesinde yasaklanarak boykot edilen Irak bayrağında değişikliğe gidiliyor.

Barzani istedi; Irak bayrağı değişiyor

Geçen yıl tartışmalara neden olan ve Baas rejimini temsil ettiği iddiasıyla Kürt bölgesinde yasaklanarak boykot edilen Irak bayrağında değişikliğe gidileceği bildirildi.

Irak Parlamentosu, yeni bir bayrağın oluşturulmasına kadar, geçici olarak bayrak üzerinde değişiklik yapmak için önümüzdeki aylarda toplanıyor. Siyasi kaynaklardan alınan bilgilere göre, idam edilen devrik Irak lideri Saddam Hüseyin ve Baas iktidarını temsil ettiği gerekçesiyle Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt Federasyonu Başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Lideri Mesud Barzani tarafından Kuzey Irak'taki bazı illerde yasaklanan Irak bayrağının bazı noktalarında yakın bir zaman içinde değişiklik yapılacak.

Parlamentodaki siyasi grupların söz konusu değişiklik üzerinde henüz belli bir uzlaşmaya varamadığı kaydedilirken, konunun tartışılması için yakın gelecekte parlamentonun gündemine taşınacağı öğrenildi. Yasaklı Baas rejimini temsil ettiği öne sürülen bayrakta ilk olarak ortasındaki 3 yıldızda değişikliğin olacağı, değiştirilecek bayrağın Mart ayında Barzani'nin karargahı olarak bilinen Erbil kentinde yapılması öngörülen Arap Parlamenterler Konferansı'na yetiştirilmesinin amaçlandığı ifade ediliyor. Irak bayrağındaki değişiklik talebinin, parlamentodaki Kürt gruplardan geldiği ifade ediliyor.

KDP Lideri Mesud Barzani, söz konusu bayrağı Baas rejimini temsil ettiği gerekçesiyle ülkenin kuzeyindeki Erbil, Dohuk, Süleymaniye ve Zaho gibi Kürt yerleşim yerlerinde ve kamu binalarında yasaklamış, bu yasak, ülkede tartışmaları da beraberinde getirmişti.

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2008, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER