banner39

Barzani: PKK bizim için de problem

Neçirvan Barzani, terör örgütü PKK'nın kendileri için de büyük bir problem olduğunu söyledi.

Arşiv 14.04.2007, 16:19 14.04.2007, 16:48
Barzani: PKK bizim için de problem

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başbakanı Neçirvan Barzani, terör örgütü PKK'nın kendileri için de büyük bir problem olduğunu söyledi.

Barzani, Erbil'de parlamento binasında düzenlediği basın toplantısında, hiçbir zaman Türkiye'nin içişlerine karışmadıklarını, gelecekte de karışmayacaklarını bildirdi.

Gazetecilerin Kerkük ile ilgili soruları üzerine Barzani, ''Türkiye'nin Kerkük konusunda endişeleri var ise bunları gidermek için görüşmeye hazırız'' dedi.
Neçirvan Barzani, bir gazetecinin ''PKK ile ilgili ne yapılacak'' sorusunu ise ''PKK bizim için de büyük bir problem. Onlar yüzünden terk edilmiş 400'e yakın köyümüzü yeniden inşa edemiyoruz.

Geçmişte Türkiye ile birlikte PKK'ya karşı askeri operasyon düzenledik. Ancak bu sorunun askeri yollarla çözülmesini mümkün görmüyoruz. Bunun bir neticesinin olmadığını gördük. O yüzden biz başka alternatifler diyoruz. PKK konusu ayrıca Türkiye'nin bir iç meselesidir'' diye yanıtladı.

TÜRK ASKERİ BÖLGEYE GİRMEDİ

Bir gazetecinin, ''Türk askeri Irak'ın kuzeyine girerse ne olur'' sorusu üzerine Barzani, ''Türk askerleri şu anda kesinlikle bölgeye girmiş değiller ve bunu da beklemiyoruz. Türk askerinin olası operasyonu bir varsayımdır.

Varsayımlar hakkında konuşmak doğru değildir. Ben Türkiye ile ilişkilerimizin geleceği konusunda iyimserim''diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?