banner39

Barzani, PKK'nın saldırısını kınadı

PKK'nın Şemdinli saldırısını kınayan Mesud Barzani, bu saldırıların Kürt davasına hizmet etmediğini belirtti.

Arşiv 23.06.2010, 00:17 23.06.2010, 00:17
Barzani, PKK'nın saldırısını kınadı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin Başkanı Mesud Barzani, PKK'lı teröristlerin Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde askeri birliğe düzenlenen 11 askerin hayatını kaybettiği saldırıyı kınadı.

Mesud Barzani'nin başında olduğu Kürdistan Bölge Başkanlığı adına yapılan açıklama, Kuzey Irak'taki Denge Azad adlı internet sitesinde yayınlandı.

Açıklamada, 19 Haziran Cumartesi günü yapılan eylemin sert bir şekilde kınandığı vurgulanırken, “Bu tür eylemler hiç bir şekilde Kürt davasına hizmet etmiyor, tersine bu sorunun çözümü için yürütülen barışçıl adımları boşa çıkarıyor" denildi.

Açıklamada, Türk savaş uçaklarının PKK'lı teröristlere yönelik düzenlediği hava operasyonunun sınır bölgesindeki sivillerin can ve mal güvenliğine zarar verdiği öne sürülürken, "Türkiye'de isteğimiz şudur ki eyleme tepkisini Kürdistan bölgesinin (Kuzey Irak kast ediliyor) sınır bölgelerinin bombalayarak göstermesin. Bizler topraklarımızın, komşu ülkelere karşı bir saldırı merkezi olarak kullanılmasına kesinlikle izin vermeyiz" denildi.

Açıklamanın son bölümünde, "Kürdistan Bölgesi olarak akan kanın durdurulması ve çözüm için barışçıl yolun, karşılıklı anlayışın ve diyalogun kullanılması gerektiği konusundaki düşüncemizi yineliyoruz" denildi.

Öte yandan Peşmerge Bakanlığı sözcüsü Cebbar Yaver, Türk ordusunun Peşmerge kontrolündeki bölgelere girmeyeceğini düşündüklerini söyledi.

Yaver, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin PKK'ya karşı kapsamlı sınır ötesi operasyon yapma olasılığını zayıf gördüğünü belirterek, "Türk ordusu sınır bölgelerindeki PKK güçlerine vurmak istese bile, en fazla 1 günlük hızlı operasyonlar düzenleyip tekrardan kendi topraklarına çekilir. Türk ordusunun şu an Kürdistan bölgesi sınırlarında saldırı düzenlediği alanlar boş alanlar hiç bir vatandaş ya da peşmerge gücü bulunmuyor" dedi.

Bölgesel yönetimin sözcülerinden Kawa Mahmud ise yaptığı bir açıklamada yönetimin komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu ve o ülkelerin de Kürt bölgesinin toprak bütünlüğüne saygı göstermelerini beklediklerini söyledi.
 

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?