banner39

Barzani tartışması Fransız basınında

Fransız Le Figaro gazetesi, Türkiye ile Iraklı Kürt lider Mesut Barzani arasındaki krizin "Kürt sorununun hassasiyeti"ni yansıttıığını öne sürdü.

Arşiv 11.04.2007, 11:56 11.04.2007, 12:34
Barzani tartışması Fransız basınında

Türkiye ile Mesut Barzani arasındaki kriz Avrupa basınına da yansıdı. Fransız Le Figaro gazetesi, Türkiye ile Iraklı Kürt lider Mesut Barzani arasındaki krizin "Kürt sorununun hassasiyeti"ni yansıttıığını öne sürdü.

Gazete, Irak konferansının, İstanbul’da değil Mısır’da yapılacağına dikkat çekerek "Türkiye’nin bölgedeki diplomasi oyununda kendisini kabul ettirmede zorlandığı"nı iddia etti.

Le Figaro, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Kerkük’e karışırsanız, biz de Diyarbakır’a karışırız" diyen Mesut Barzani’yi uyardığını belirterek, iki tarafın karşılıklı olarak yaptığı uyarıların "Kürt sorununun bölgedeki hassasiyeti"ni yansıttığını kaydetti.

Barzani’nin Kerkük ile ilgili açıklamalarında Ankara için hassas bir konuya değindiğini belirten gazete, Kerkük’teki "küçük Türkmen azınlığının varlığının, Türk yetkililerinin gözünde bölgeye karışma hakkını meşrulaştırdığı"nı öne sürdü.

Fransız gazetesi, Türk hükümetinin Kuzey Irak’ta Kürt devletinin kurulmasının Türkiye’deki Kürtlerin bağımsızlık eğilimlerini körüklemesinden korktuğunu belirterek "Türk askerleri, arasıra Kerkük’e müdahale etmekle tehdit ediyor" ifadesini de kullandı. Gazete şöyle devam etti:

"Türkiye’nin bölgedeki diplomasi oyununda kendisini kabul ettirme zorluklarının bir işareti olarak komşu ülkeler ve büyük dünya güçlerini bir araya getirecek, Irak ile ilgili bakanlar konferansı, gelecek ay Mısır’da yapılacak. Halbuki, Washington, İstanbul’u önermişti".

Le Figaro, PKK ile çatışmaların arttığını belirterek Ankara’nın ise, Irak’ı ülkenin kuzeyindeki dağlarda PKK’yı barındırmakla suçladığına dikkat çekti

banner53
Yorumlar (0)
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?