Barzani TÜSİAD'dan randevu aldı

Irak Kürt Bölge Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Cumartesi sabahı TÜSİAD'ın Tepebaşı'ndaki merkezine gelecek.

Barzani TÜSİAD'dan randevu aldı

 

Altı yıl sonra Türkiye'ye gelen Irak Kürt Bölge Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin ziyaret listesinde önemli bir adres var: Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD). TÜSİAD görüşmesi için talebin Barzani'den geldiği belirtiliyor.
 
Ankara ile Erbil arasındaki barış rüzgârları geçen yılın son aylarında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın bakan düzeyinde gerçekleştirdiği ilk ziyaretle esmeye başladı. Ankara ile Irak'ın kuzeyindeki Kürt yönetimi arasında normalleşme sürecinin en önemli adımı olan ve tarihi olarak nitelenen bu ziyarette Bölge Yönetiminin Başkanı Mesut Barzani ile görüşme gerçekleşmemişti.
Irak Kürt Bölgesi'ne yönelik açılımda dün de yeni bir adım atıldı.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun davetiyle altı yıl sonra Irak Kürt Bölge Yönetimi Başkanı Mesut Barzani Türkiye'de. Ziyareti PKK'nın eylemlerinin gölgesi altında başlasa da son derece verimli geçiyor.
Dün yapılan basın toplantısı ve görüşmelerde verilen mesajlar Türkiye ile Kuzey Irak yönetimi arasındaki yeni dönemin habercisi.
Rusya ile olduğu gibi ‘Yüksek Düzeyde Stratejik İşbirliği Komitesi' oluşturulan Kuzey Irak yönetimi ile alınan kararlar arasında Türkiye ile Kuzey Irak arasında tam bir ekonomik entegrasyon çalışmasının yürütülmesi, ortak enerji, ticari, ulaştırma stratejisinin oluşturulması, THY'nin en kısa zamanda Erbil seferlerine başlaması, Ziraat Bankası ve diğer bankaların Kuzey Irak'ta şube açması gibi konular yer alıyor.
Bu kararlar içinde en dikkat çekeni ekonomide tam entegrasyon. Barzani'nin heyetinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi ve çok sayıda işadamı bulunuyor. Bakan Çelebi, Türk. İhsan Doğramacı'nın yeğeni. Bu nedenle heyette bulunmasının çok özel bir anlamı var.
Türkiye'yi sık sık ziyaret ederek incelemelerde bulunan, işadamlarıyla görüşen Bölgesel Kürt Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, Türk işadamlarının Kuzey Irak'ın ticaret hayatında geç kaldığı görüşünde. "Türk işadamları Kuzey Irak'ın egemen gücü olsun" görüşünü savunuyor.
Barzani'nin ziyaretinin önemi, hükümetin "PKK'yı desteklemeyin" mesajını vermeye yönelik olsa da ekonomik işbirliği de odak noktalarından birini oluşturuyor.
 
BÜYÜK SERMAYEYİ BEKLİYOR
 

Hükümetin Kürt açılımına destek olarak algılanan ziyarette Barzani, Ankara'dan sonra İstanbul'a geçerek gazeteci ve yazarlarla görüşecek. Ama çok daha önemli bir adresi var: Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD).
Cumartesi sabahı TÜSİAD'ın Tepebaşı'ndaki merkezine gelecek olan Barzani ve beraberindeki heyet, Başkan Ümit Boyner ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşecek. Öğrendiğime göre TÜSİAD görüşmesi için talep Barzani'den geldi.
Barzani'nin davet edilmesini "Aklın yolu bir" sözleriyle yorumlayan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy, ekonomik entegrasyon açıklamasının ilişkilerin ‘en üst noktaya' çıktığının göstergesi olduğunu söylüyor. İki yıldır süren iyi ilişkilerin, seçim sonuçlarının da katkısıyla bu noktaya geldiğini dile getiren Aksoy, ilişkilerin bundan sonra daha ciddi devam etmesi zamanının geldiğini söylüyor. Barzani'nin TÜSİAD'la görüşmek istemesinin nedenini şöyle yorumluyor: "Özel sektör bugüne kadar kendi başına bir şeyler yapmaya çalıştı. Yanlış ilişkiler kuruldu. Yanlış yatırımlar yapıldı. Birkaç işadamı hapse atıldı. İlişkiler başı boş gitti. Barzani'nin demeçleri var. ‘Bıktım artık çantacılardan. Artık Koç, Eczacıbaşı, Sabancı gibi büyük grupların yatırımını bekliyoruz. İstanbul'un büyük sermayesini bekliyoruz. Önemli teşviklerimiz var. Sınırda serbest bölge kuracağız' diyordu. Sanırım bu teşvikleri birinci elden anlatmayı hedefliyor."
Hükümet, bu davetle Kuzey Irak'taki de-facto durumu yani esnek federasyonu kabul ettiğini bir kez daha vurgulamış oluyor. Tek sorun, Kürt yönetiminin eylemlere devam eden PKK'yla ilişkilerini nasıl bir düzleme taşıyacağı. Büyük sermayenin de sanırım merak ettiği konu bu olacak. 
Kaynak / Referans

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2010, 10:46
banner53
YORUM EKLE

banner39