Barzani'den Türkiye hükümetine övgü

Türkiye'ye davet edilen Barzani, "Türkiye hükümetine büyük bir saygı duyuyor ve takdir ediyoruz." dedi.

Barzani'den Türkiye hükümetine övgü

Kuzey Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, kendisine Ankara'nın davet mektubunu ileten Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüşmesinde Türk hükümetini överek “Bizler, şu andaki Türkiye hükümetine büyük bir saygı duyuyor ve takdir ediyoruz. Çünkü bu hükümet, güven ve huzuru sağlıyor, halkı sorunsuz yaşıyor” şeklinde konuştu.

Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Erbil'de en üst düzey temaslar yaptı. Başbakan Berhan Salih'in yanı sıra Yönetim Başkanı Barzani ile de bir araya gelen Sinirlioğlu, Barzani ile görüşmesinde Türk hükümetinin, Iraklı Kürtleri “stratejik ortak” olarak gördüğü mesajını verirken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun selamlarını da iletti. 

Bu arada Sinirlioğlu Barzani'ye Davutloğu'nun resmi davet mektubunu da sundu. Türk hükümetinin Irak'taki son siyasi sürece ve Kürt bölgesi ile Türkiye arasındaki ilişkilerin nasıl gelişeceği konusundaki görüşlerini de içeren mektubu alan Barzani ise, Ankara'nın davetini kabul etti. 

Görüşme sırasında Barzani, Sinirlioğlu'dan Türk Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Dışişleri Bakanına selamlarını iletmesini isterken Türk hükümetine yönelik övgü dolu sözler sarfetti. Denge Azad gazetesine göre, Barzani şunları söyledi: 
“Bizler şu anki Türkiye hükümetine büyük bir saygı duyuyor ve takdir ediyoruz. Çünkü bu hükümet güven ve huzuru sağlıyor, halkı sorunsuz yaşıyor. Çevresindeki ülkeler ile de dostça ilişkiler geliştiriyor. Bundan dolayı bize göre her iki tarafın işbirliği ile bölgeyi daha iyi bir konuma getirebiliriz.”

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 12:20
banner53
YORUM EKLE

banner39