Başbakan adayları açıklıyor

MYK toplantısında, temayül yoklamaları değerlendirecek olan Erdoğan'ın, 11 büyük şehrin adayını, grup toplantısında açıklayacağı ifade ediliyor.

Arşiv 15.12.2008, 09:43 15.12.2008, 09:43
Başbakan adayları açıklıyor

MYK toplantısında, temayül yoklamaları değerlendirecek olan Erdoğan'ın, 11 büyük şehrin adayını, grup toplantısında açıklayacağı ifade ediliyor.

Mart'ta yapılacak yerel seçimler yaklaşırken, gözler 22 Temmuz seçimlerinde her iki seçmenden birisinin oyunu alan AK Parti'nin adaylarına çevrildi.

Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz ay yapılan Kızılcahamam kampında, büyükşehir adaylarını bayramdan önce açıklayacaklarını ilan etmişti. Ancak, gelişmeler Erdoğan'ı bu fikrinden vazgeçirdi.

BÜTÜN VERİLERİ DEĞERLENDİRDİ

Erdoğan'ın "Adaylarımızı temayül belirleyecek" sözleri; Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın partiden istifasına yol açtı.

Durak'ın gitmesiyle birlikte AK Parti'nin büyükşehir belediye başkanı sayısı da 11'e düştü. AK Parti teşkilatı, partili belediye başkanlarının yönettiği 11 büyük şehirde kurulan sandıklarda; belediye başkanlarına oy verdi.

Temayül sonuçları ilgili kurullarca Başbakan Erdoğan'a sunuldu. Tüm bu veriler, bu akşam yapılacak AK Parti Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında masaya yatırılacak. Partinin 11 büyük şehire ilişkin kararını, Erdoğan'ın yarınki Meclis grup toplantısında açıklayacağı belirtiliyor.

5 ŞEHİRDE AYNI ADAYLAR VAR

AK Parti kulislerinde; Ankara'da Melih Gökçek, İstanbul'da Kadir Topbaş, Konya'da Tahir Akyürek, Kayseri'de Mehmet Özhaseki, Kocaeli'de İbrahim Karaosmanoğlu, Antalya'da ise Menderes Türel ile yeniden devam edeceği ifade ediliyor.

Gaziantep, Bursa, Erzurum, Samsun ve Sakarya'da ise mevcut başkanlarla devam edilip edilmeyeceğine bugünkü MYK'da karar verilecek.

Kaynak: BugünYorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?