banner39

Başbakan, Başbuğ ve MGK üyeleri acil toplanıyor

Başbakan Erdoğan, MGK üyesi bakanlar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ile biraraya gelecek.

Arşiv 01.06.2010, 14:15 02.06.2010, 02:44
Başbakan, Başbuğ ve MGK üyeleri acil toplanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail’in yardım gemilerine yönelik saldırısının ardından başkent hareketli. Başbakan Erdoğan Ankara’ya döner dönmez bazı bakanlar, askeri ve sivil bürokratlarla biraraya geldi.

Yardım konvoyuna yönelik saldırı ve ardından yaşanan gelişmeler değerlendirildi. Güvenlik Zirveleri bugün (02.06.2010) saat 11.00’de devam edecek.

Erdoğan ayrıca, Milli Güvenlik Kurulu üyesi bakanlar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile biraraya gelecek.

"İsrail tarafından yapılan bu saldırı gerekçesi ne olursa olsun uluslararası hukuka tamamen aykırı bir devlet terörüdür"

İlk tepkisini Şili’de bu sözlerle ortaya koyan Başbakan, "İnsanlık dışı saldırıya sessiz ve tepkisiz kalmayacağımızın bilinmesi gerekir" dedi.

Güney Amerika ziyaretini yarıda kesti, Ankara’ya döndü. Dönüş yolundaki sözleri ise düşündürücüydü.

Erdoğan uçakta işadamları ve gazeticilere, "Son kararımız hayırlı olsun, geleceğimiz bahtımız açık olsun" dedi.

Başbakan’ın uçağı Esenboğa’ya ulaştığında hareketlilik başladı. İnsanlık dışı saldırıyı "devlet terörü" olarak nitelendiren Erdoğan, ayağının tozuyla başbakanlıkta kurmaylarını topladı.

Toplantıya, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ak Parti Genel Başkanı Yardımcısı Ömer Çelik, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genel Kurmay İkinci başkanı Orgeneral Aslan Güner ve diğer askeri yetkililer katıldı.

Hareketlilik bununla sınırlı kalmadı. Erdoğan’ın telefonları da susmadı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama’dan Erdoğan’a görüşme talebi geldi. İki lider gelişmeleri telefon görüşmesi ile değerlendirecek.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon da Başbakan Erdoğan’ı aradı.

Başbakan Erdoğan yarın Milli Güvenlik Kurulu Üyesi bakanlar ve Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile biraya gelecek.

Son dönemde artan terör olayları ve İsrail’in yardım gemilerine saldırısı bu toplantıda ele alınacak. Alınacak tedbirler değerlendirilicek.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?