banner39

Başbakan Erdoğan: Daha hür bir Türkiye!

Erdoğan, "Özgürlüklerin yaşanması noktasında her türlü engeli kaldırmak, Türkiye'yi daha demokratik bir yapıya kavuşturmak için kararlı adımlar atıyoruz ve hedefe ulaşacağız" dedi.

Arşiv 10.02.2008, 20:12 11.02.2008, 11:50
Başbakan Erdoğan: Daha hür bir Türkiye!

 

Köln'de bir konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Özgürlüklerin yaşanması noktasında her türlü engeli kaldırmak, Türkiye'yi daha demokratik bir yapıya kavuşturmak için kararlı adımlar atıyoruz. Eksiğimiz yok mu? Şüphesiz var ama hedefe er veya geç ulaşacağız" dedi.

Erdoğan, Köln şehrindeki Arena Spor Salonu'nda Almanya'daki Türklere hitap ettiği konuşmada, "Avrupa coğrafyasında yaşayan Türklerin, buralarda bir yandan çalışırken bir yandan da kendi kimliğini, kültürünü, geleneklerini muhafaza etmenin mücadelesini verdiğini" söyledi.

Türklere, "Asimilasyona karşı gösterdiğiniz hassasiyeti çok iyi anlıyorum" diyen Erdoğan, "Kimse sizden asimilasyon noktasında hoşgörü bekleyemez. Zira, asimilasyon bir insanlık suçudur, bunu böyle bilmemiz lazım. Fakat, şunun da farkına varmamız gerekiyor. Bugünün Avrupa'sında, bugünün dünyasında artık kendinizi öteki olarak, geçici olarak göremezsiniz, görmemelisiniz. Türk toplumu, tam 47 yılını bu topraklara verdi. Buna rağmen bunca emeğe, bunca çoğunluğa rağmen, bu ülkelerdeki temel bazı meselelerin hâlâ gündemde olması mânidardır" dedi.

Önceden yurt dışındaki Türk toplumunda, o ülkenin dış politikasına, iç politikasına mesafeli duran bir politikanın hâkim olduğunu anlatan Başbakan Tayyip Erdoğan, "Oysa 3 milyon nüfusuyla Türk toplumu, bugün Alman siyasetinde etkili olma, belirleyici olma gibi bir gücüne sahiptir, olmalıdır" diye konuştu.

"TEK HEDEFİMİZ VAR: TAM ÜYELİK"

Köln Arena Spor Salonu'nda toplanan binlerce Türk'ten oluşan coşkulu kalabalığa yaptığı konuşmasında Türkiye'nin AB sürecini de değerlendiren Erdoğan, 2 yıl önce müzakere sürecinin başladığını hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'nin tam üyelikten başka, AB'de ikinci bir alternatifi yoktur, olamaz. Zaman zaman bazı kimseler 'imtiyazlı ortaklık' gibi bir şey söylüyorlar. Bizim kitabımızda 'imtiyazlı ortaklık' diye bir şey yok. Şunu da bilmenizi istiyorum: AB müktesebatında da 'imtiyazlı ortaklık' diye bir şey yok. Şimdi yeni bir senaryo hazırlıyorlar. Türkiye, bu senaryonun aktörü olamaz. Türkiye'ye de böyle bir elbiseyi kimse giydiremez, bunu bilmeleri lazım. Belki diyorlar ki, 'Türkiye çekilir gider'... Kusura bakmasınlar, çekilmeyeceğiz. Biz bu yola devam edeceğiz.

"YASAKLARLA BİR YERE VARILMAZ!"

İstemiyorlar mı? İstemiyorlarsa kararı onlar versin. Ama biz, kaçan olmayacağız."

Başbakan Erdoğan, attıkları adımlarla Türkiye'nin her geçen gün daha demokratik bir ülke olması için çabaladıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Zira demokraside alacağımız mesafeler bizi ekonomide de daha ileriye taşır. Çünkü, demokrasi ile ekonomiyi at başı götürdüğümüz sürece, evvel Allah ülke için hiç kimse olumsuzluk konuşamayacak. Tabii burada, bir şeyi daha ifade etmek lazım. Yasaklayarak, engelleyerek, etrafa duvarlar örerek, demokrasiden, insan haklarından uzaklaşarak hiçbir yere varılmaz. Bunun örneği dünyanın hiçbir yerinde yok!"

"YAYIN HÜRRİYETİ DE SINIRSIZ DEĞİL!"

Bir Alman televizyonunda çirkin imalar içeren bir program yapıldığını hatırlatan Erdoğan, "şunu ifade etmek isterim ki, bu çirkin ifadelerden dolayı bütün milletimiz derin bir üzüntü duydu. Yayın özgürlüğü, düşünce özgürlüğü asla sınırsız olamaz. Özgürlük, bir başka insanın özgürlük alanına kadardır. Bu konuda hassasiyet bekliyoruz. Başta Alevî vatandaşlarımız olmak üzere, bu noktada yapılmış olan sataşma ile ilgili kuruluştan özür dilemesini bekledik. Bu olayla ilgili bu rahatsızlığımızı Alman makamlarına da ilettik" diyerek sözlerini tamamladı. 

Kaynak : AA


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?