banner39

Başbakan Erdoğan: İMF ile anlaştık

Başbakan Erdoğan, "Kriz tellalları IMF anlaşmasından dolayı bir beklenti içine girmesin" diye sert çıktı.

Arşiv 03.04.2009, 23:27 04.04.2009, 11:18
Başbakan Erdoğan: İMF ile anlaştık

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan G-20 zirvesi dönüşünde çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan, Londra'da dönüşü Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Londra'daki zirve vesilesiyle IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn ve yardımcısı John Lipski ile anlaştıklarını söyledi.

Erdoğan, bakan arkadaşlarının da katılımıyla İMF Başkanı ile gerçekleşen toplantıda ilkeler üzerinde anlaşmaya vardıklarını ve görüşmelerin sürdürülmesi noktasında mutabakatlarının tam olduğunu belirterek, ''Öyle zannediyorum ki önümüzdeki gün veya haftalar içerisinde, yani bu ay içerisinde kesinlikle heyet gelecek ve burada arkadaşlarımızla görüşmelere başlayacaklardır. Önümüzdeki günlerde yapılacak bu görüşmelerle birlikte süratle bir sonuca varmanın gayreti içerisinde olacağız'' dedi.

Erdoğan, yine zirvede, İngiltere Kraliçesi başta olmak üzere ABD Başkanı, Avustralya Başbakanı, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı, Almanya Başbakanı, İspanya Başbakanı, Hollanda Başbakanı, İtalya Başbakanı ve diğer liderlerle kısa da olsa ikili görüşmeleri olduğunu kaydetti.

Londra'da resmi temaslarının haricinde iki saygın kurumda da birer bildirimi olduğunu anlatan Erdoğan, Oxford İslam Etütleri Merkezi'nde, ağırlıklı olarak sorulara yer verdiği ''Medeniyetler İttifakı ve Türkiye'nin Rolü'' konulu konferansta öğrenciler, sivil toplum temsilcileri ve akademisyenlerle sıcak bir buluşmayı sağladıklarını anlattı.

Erdoğan, Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde de ''Küresel Ekonomik Kriz ve Türkiye'' konulu bildiriyi müteakip, seçkin katılımcıların sorularıyla karşı karşıya olduklarını, onun da yine sıcak bir atmosferde cereyan ettiğini ve mutlu bir şekilde, memnuniyet içerisinde oradan ayrıldıklarını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, ''Farklı milletlerden uzman ve dinleyicilere Türkiye'yi ve gelecekle ilgili fikirlerimizi anlatma imkanı bulduk. Burada girişimci, yatırımcı birçok firmanın CEO'ları da bu toplantıya katılmışlardı. Oxford Üniversitesi'ndeki konferans sonrasında da Türkiye'nin de katkılarının olduğu İslam Araştırmaları Merkezi'ni ziyaret ettik. Ayrıca, uluslararası basına verdiğimiz mülakatlarla çalışmalarımızı tamamlayarak ülkemize dönmüş bulunuyoruz'' şeklinde konuştu.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?