banner15

Başbakan Erdoğan Londra'da

Başbakan Erdoğan Washington'daki temasları ardından bugün ziyaret ettiği Londra'da Blair ile buluşacak.

Başbakan Erdoğan Londra'da

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Washington'daki temasları ardından geçtiği Londra'da bugün İngiltere Başbakanı Tony Blair'le bir araya geliyor.

Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerine başladığı 3 Ekim 2005 gününden tam bir yıl sonrasına rastlayan görüşmede gündemin ağırlıklı olarak Türkiye-AB ilişkileri üzerinde odaklanması bekleniyor.

Türkiye'nin AB üyeliğine destek veren İngiltere, geçen yılki AB dönem başkanlığı sırasında Türkiye'yle müzakerelere yeşil ışık yakılmasını sağlayan son dakika pazarlıklarında önemli bir rol oynamıştı.

Bir yıl sonra gelinen noktada Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerde bir dizi pürüz belirdi. BBC muhabirleri bunlardan özellikle Kıbrıs anlaşmazlığının ilişkileri yokuşa sürdüğünü söylüyor.

Olli Rehn Ankara'da

İki günlük Türkiye ziyaretine bugün başlayan AB'nin genişlemeden sorumlu temsilcisi Olli Rehn'in de Ankara'da aynı konuyu gündeme getirmesi bekleniyor.

Rehn'in daha önce basına yaptığı açıklamalardan da anlaşıldığı üzere, 8 Kasım'da yayınlanacak İlerleme Raporu öncesinde AB Komisyonu Türkiye'den onlarca aydının yargılanmasına neden olan Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesinin değiştirilmesini ya da kaldırılmasını ve Türkiye'nin Gümrük Birliği anlaşması uyarınca limanlarını 10 yeni üye arasında bulunan Kıbrıs'a açmasını talep ediyor.

Bu taleplerin bir kez daha Rehn'in ağzından Ankara'da yetkililere iletilmesi bekleniyor.

Komisyon üyesi, yarın Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve diğer yetkililerle bir araya gelecek.

Türkiye’nin bu taleplere ilişkin tavrında bir değişiklik beklentisi yok.

301 ve Kıbrıs

Her ne kadar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geçen haftalarda 301. maddenin gerekirse değişebileceğini söylediyse de bununla ilgili somut bir adım atılmadı.

Kıbrıs konusunda ise Ankara, Kuzey Kıbrıs'taki Türklere yönelik izolasyonun gevşeyeceği yolundaki AB taahhütlerinin tutulmasını bekliyor.

Ankara, limanların açılması konusunda, ancak bu doğrultuda adım atılabileceği görüşünde.

Gündeme gelmesi muhtemel konulardan biri de, askerin siyasetteki etkinliği.

Olli Rehn
Rehn, Türk-İş'in sempozyumuna davetli

AB'nin bu yöndeki eleştirilerine dün bizzat Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt cevap vermiş, “Türk Silahlı Kuvvetleri kimsenin hedef tahtası değildir” demişti.

AB Komisyonu'nun Finlandiyalı üyesi Olli Rehn, aslında Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Türk-İş'in konuğu olarak Ankara'da.

Rehn bugün, Türk-İş'in Finlandiya Büyükelçiliği ile birlikte düzenlediği “AB Müzakere sürecinde Avrupa Sosyal Modeli ve Sendikal Haklar” konulu bir sempozyumda konuşacak.

Sempozyumun başlığından da anlaşıldığı gibi Rehn'in gündeminde Türkiye’de askerler hariç tüm çalışanlara sendikalaşma ve grevli toplu pazarlık hakkı tanınmasını öngören Avrupa Sosyal Şartı da var.

AB, Türkiye'den çalışanların haklarıyla ilgili önemli ilerlemeler beklentisi içinde.

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ise, son bir yılda sendikal özgürlükler konusunda hiç ilerleme sağlanamadığını söylüyor.

Çalışanların hakları, Meclis'i geçen haftalarda olağanüstü toplantıya çağıran Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin 9. Reform Paketi'ndeki yasa tasarılarından birinin konusuydu.

Ancak hükümetin itirazı üzerine komisyona geri çekildi.

Ankara, Gözden Geçirilmiş Avrupa Sosyal Şartı diye de anılan belgenin, örgütlenme hakkını öngören 5. maddesi ve grevli toplu pazarlık hakkı tanıyan 6. maddesine çekince koymuş durumda.

Ancak bu metin AB'de sosyal ve sendikal haklar konusunda temel belge olarak kabul ediliyor ve Türkiye'nin çekinceleri hem geçen yıl hem de önceki yıl yayınlanan ilerleme raporlarında eleştiri konusu olmuştu.

Bu nedenle, Rehn'in bugünkü sempozyumda yapacağı konuşma, AB Komisyonu'nun konuya bakışı açısından ipuçları verebilir.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48