banner39

Başbakan Erdoğan sert çıktı

Başbakan Erdoğan, "Nato açıklamaları" nedeniyle muhalefete sert çıktı.

Arşiv 09.04.2009, 03:53 09.04.2009, 03:53
Başbakan Erdoğan sert çıktı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Önümüzdeki hafta kabinede bir değişiklik bekleniyor mu?"şeklindeki soruyu, "Bu adım (Kabine değişikliği) bu hafta içinde mi olur, daha sonra mı olur? bu adımı attığımız zaman zaten hep beraber göreceksiniz"diye yanıtladı.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, bir gazetecinin, "Önümüzdeki hafta kabinede 6 bakanın değişeceği yolunda haberler var. Önümüzdeki hafta kabinede bir değişiklik bekleniyor mu?" sorusu üzerine, bu konuyla ilgili cevabı daha önce verdiğini belirterek, bunun sık sık gündeme getirilmesinin kendilerini üzdüğünü söyledi.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ama sizleri pek üzmüyor herhalde. Bu tür adımlar atılacağı zaman, böyle bir karar verileceği zaman, bu tabii böyle bir kararlılığın içerisinde değil de sulandırılarak olursa olmaz. Bakın, sayısına varıncaya kadar söylüyorsunuz. Nereden çıkıyor, nasıl çıkıyor? Bir basın toplantısında sorulan soru üzerine sizlere bir cevap vermiştim; 'Bu isimler kimse açıklayın, Bakanlar Kurulu'nun gizliliğine ters düşen bir olayı ben sizden öğrenip, kimse bu incelemesini yapayım, bu arkadaşları kabinenin dışına koyarım' demiştim, ama benim bakan arkadaşlarımın hepsi bir defa zaten bu konuda herhangi bir sıkıntının içinde olan arkadaşlar değil. Böyle bir revizyonu yapmak için de illa bir seçim geçirmeye de gerek yok. Seçimin öncesinde de sonrasında da bu her zaman her ülkede başbakanların takdiridir. Bunu yaparlar. Nitekim ülkemde de böyle bir adımı Bakanlar Kurulu için de atabilirim, aynı şekilde partimin Merkez Yürütme Kurulu'nda da, Grubunda da atabiliriz. Böyle bir şeyin kararını verdiğimiz anda bu adımı atarız, ama bu adım bu hafta içinde mi olur, daha sonra mı olur? Bu adımı attığımız zaman zaten hep beraber sizler de göreceksiniz."

"Cuma günü yeni bir ekonomik önlem paketi açıklayacağınız yönünde haberler var. Böyle bir açıklama var mı?" sorusuna Erdoğan, "Hayır şu anda gündemimizde öyle bir şey söz konusu değil" yanıtını verdi.

Erdoğan, Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nun, ilgili Başbakan Yardımcısı başkanlığında bir toplantı yapacağını bildirdi.

"Ergenekon" soruşturması

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, "KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Türkiye'deki Ergenekon soruşturması iddianamesinde adı geçen KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve eski başbakanlardan, Ana Muhalefet Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Derviş Eroğlu hakkındaki iddiaların araştırılması için bugün Başsavcılıktan soruşturma yapılması talebinde bulundu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Ben suç duyurusu, soruşturma bunları bilemem. Ancak bir şeyi bilirim; bu bir yargı sürecidir ve dolayısıyla yargı sürecine yönelik olarak benim herhangi bir açıklama yapmam doğru değil. Eğer yargı sürecinin Kuzey Kıbrıs'a yansıyan bir yanı varsa, şüphesiz orası ile ilgili de yargı, yasalar içinde gerekeni yapacaktır. Temennimiz odur ki bu süreç aydınlansın, hiçbir şey bu süreç içinde karanlık kalmasın."

İhsan Arslan hakkındaki inceleme

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, "terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı" gerekçesiyle AK Parti Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan'ın "Kürt sorununu çözmek isteyen hiç kimse DTP'yi, PKK'yı ve Abdullah Öcalan'ı görmezden gelemez ve yok sayamaz" sözleriyle ilgili inceleme başlattığını anımsatarak, bu konuda görüşünü sorması üzerine, şunları söyledi:

"Milletvekili arkadaşımın bu noktada kullandığı ifadenin sizlerin bahsettiği anlamda bir ifade olup olmadığını bilmiyorum, ancak terör örgütünü övecek veya terör örgütünü belli bir şekilde masaya getirecek bir ifade kullanacağına ihtimal vermiyorum, inanmıyorum. Çünkü başta şahsım olmak üzere partimizin bölücü terör örgütüne karşı nasıl bir mücadele verdiğini, muhalefetin nasıl suskun kaldığını hepiniz biliyorsunuz. Bu mücadeleyi verirken bu tür yaklaşımlarla gölge düşürme yarışına şahsen bir Genel Başkan olarak müsaade etmem. Arkadaşımın da böyle bir ifade kullanacağına ihtimal vermiyorum."

"Ruhban Okulu'nun açılması ile ilgili bir çalışma yok"

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, "İzmir'deki özel yetkili savcı Murat Gök'ün görev değişikliğini Hükümet'in yaptığına ilişin söylemler var" sözlerine, "Savcıları hükümetin görevden alma tasarrufu var mı? Böyle bir şey söz konusu değil. Bunlar bizim tasarrufumuzun dışında olan şeyler" karşılığını verdi.

Erdoğan, başka bir soru üzerine şu anda Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması ile ilgili bir çalışma bulunmadığını belirterek, olduğu zaman gerekli bilginin verileceğini söyledi.

"Bugün yoğun bir tempodan sonra tatile çıkacaksınız. Biz sizi arayacak mıyız, yoksa belli bir yere mi gidiyorsunuz?" sorusunu da Erdoğan, şöyle yanıtladı:

"Arkadaşlar, dünyada her liderin dinlenme hakkı vardır. Ben de bir seçim maratonundan çıkmayı bırakın, yani bizim iznimiz yok biliyorsunuz. İzin yapamıyoruz, ama sizler izin yapıyorsunuz, ama ben de insanım, benim de ailem var. Bu seçim maratonundan sonra müsaade edin de hiç olmazsa birkaç gün şöyle ailem ve çocuklarımla kendimi dinleme fırsatı bulayım."

Bir gazetecinin, "Tatile yurt dışına mı gideceksiniz?" sorusu üzerine Erdoğan, "Benim pek yurt dışı tercihim olmaz. Genelde ülkemde bu süreci geçiririm. Tabii ki gene ülkemde. Tabii ki siz beni yalnız bırakmazsınız" dedi.

Kaynak : AA

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?