Başbakan Erdoğan Tahran'da

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çalışma ziyareti için İran'ın başkenti Tahran'a gitti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Başbakan Erdoğan Tahran'da

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çalışma ziyareti için İran'ın başkenti Tahran'a gitti. Erdoğan, hareketinden önce Esenboğa Havalima'nda basın toplantısı düzenledi.

BÖLGE BARIŞI

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve İran Dışişleri Bakanı Manuçer Muttaki ile ayrı ayrı görüşmeler yapacağını ifade eden Başbakan Erdoğan,"Bu kısa ziyaret sırasında İran ile ikili ilişkilerimizi gözden geçireceğiz.Bölgesel meseleleri değerlendirme fırsatımız olacak. Irak, Suriye ve Lübnan konularını değerlendireceğiz. Bölgede barış ve istikrarı olumsuz etkileyen gerilimlerin, çatışmaların tırmanma eğilimine girdiği bu dönemde ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler halklarımızın, huzur ve refahını, ortak geleceğimizi yakından ilgilendiriyor. Biz Türkiye olarak kendi içinde barışık Ortadoğu istiyoruz.

ran'a gerçekleştireceğimiz bu ziyaret bütün bölge ülkelerinin yararına hizmet edecektir.Bölgemizde yaşanan gelişmelerin küresel ölçekte yansımaları vardır.Bütün bunlar bölgenin iki önemli ülkesi olan Türkiye ve İran arasındaki yoğun temasları zorunlu hale getiriyor.İki ülke bölgedeki refah ve istikrarın güçlenmesinde önemli rollar oynayabilecek konumdadır."dedi

DOĞALGAZ

Erdoğan daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. İran ile Türkiye arasında doğalgaz konusunda sıkıntı yaşanmadığını ifade eden Erdoğan, ikili görüşmelerde enerji konusununda ele alınacağını söyledi.

TÜRBAN

Başbakan Erdoğan, 'Cumhurbaşkanı olacaksa eşi başını açsın' yönündeki açıklamaların hatırlatılması üzerine,"Cevap için bu konuyu gereksiz görüyorum."

NÜKLEER SORUN

"ABD'den İran'a mesaj götürecek misiniz?" sorusu üzerine Erdoğan,"Bildiğiniz gibi bu konuda (nükleer enerji) kosundan birçok girişimlerimiz oldu.Bu girişimlerde olay sadece ABD ile alakalı değil.Avrupa'nın, BM'nin ortada olan düşünceleri var. Bizimde düşüncelerimiz açık ve net ortada. Bunu İran'lı dostlarımız biliyorlar. Temennimiz herhangi bir sıkıntıya vesile olabilecek bir adım atılmamış olsun. Bu bölgemiz için çok önemli. Şu ana kadar bu anlayışla sürdürüldü, bundan sonrada böyle sürdürülür"dedi.

İRAN İLE TİCARET

Türkiye ile İran arasındaki ticaret hacminin arttığını, ancak enerji satın aldığı için bu ticaret hacminin Türkiye'nin alehine olduğunu söyleyen Erdoğan, İran halkının turizmde Türkiye'yi tercih etmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?