banner39

Başbakan Erdoğan, yargıya sert çıktı

Yargıtay bildirisine sert çıkan Başbakan Erdoğan, "Cevap vermeseydim seçmenlerime ihanet etmiş olurdum" dedi.

Arşiv 25.05.2008, 14:19 25.05.2008, 17:49
Başbakan Erdoğan, yargıya sert çıktı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hükümet - yargı geriliminde bu kez Başbakan Recep Tayip Erdoğan konuştu. Erdoğan, Yargıtay bildirisi için ''Yargı durumdan vazife çıkardı böyle bir yetki olamaz'' dedi.

Erdoğan, Türkiye'yi büyütecek ve ileri götürecek noktalara azimle, kararlılıkla taşıyacak ne varsa, AK Parti'nin temel politikası, varlık nedeni olarak bunu saydıklarını belirterek, "Bu yüzden AK Parti olarak hiçbir zaman parti menfaatlerini ülke menfaatlerinden ayrı görmedik, bundan sonra da görmeyeceğiz; üstünde tutmadık, bundan sonra da tutmayacağız" diye konuştu.

Erdoğan, Ankara'da ASKİ Spor Salonu'nda düzenlenen partisinin Kadın Kolları 2'nci Olağan Büyük Kongresi'nde yaptığı konuşmanın başında, kongrenin hayırlı olmasını ve başarılı çalışmalar yapılmasını diledi.

Başbakan Erdoğan, kurulduğu günden bu yana Türkiye'de siyasetin yüz akı, milletin umudu olan AK Parti'nin daha müreffeh, daha mutlu bir Türkiye inşa etmek için çıktığı hizmet yolunda kararlılıkla ve azimle yolculuğunu sürdürdüğünü söyledi.

GRUPSAL HEDEFLERLE HAREKET ETMEDİK
 
Erdoğan, "Hiçbir zaman dar politik anlayışlarla, küçük siyasi hesaplarla, kişisel ve grupsal hedeflerle hareket etmedik, etmeyeceğiz" dedi.
 
Başbakan Erdoğan, "Siyasi hedeflerimiz her zaman Türkiye'yi bir bütün olarak kucaklayacak,Türkiye'yi bir bütün olarak kalkındıracak hedefler oldu. Bunu da bugüne kadar başarıyla sürdürdük" diye konuştu.
 
Erdoğan, "Türkiye'nin çıkarları yerine hiçbir zaman kişisel veya grupsal çıkarları gözeten, dar ideolojik hesaplarla hareket eden siyaset tarzlarına tenezzül etmedik. O kısır siyaset koridorlarındaki gibi, millete hizmet yolundan da sapmadık" diye konuştu.

DEMOKRASİ DE LAİKLİK DE DEĞİŞMEZ GERÇEK

İşte Erdoğan'ın "Cevap vermeseydim seçmenlerime ihanet etmiş olurdum" dediği konuşmasından satırbaşları:

"Demokrasi de laiklik de Türkiye'nin değişmez ve değiştirilemez gerçeğidir. Bunun aksi imkânsızdır. Türkiye'nin önünde başka bir seçenek yoktur. Benim birlikte siyaset yaptığım arkadaşlarım hakkında benim gibi yaşayanlar olduğu gibi, farklı yaşam biçimini benimseyen de var. Onların tercihlerine nasıl saygı duyduysam, onlarda benim tercihlerime saygı duyuyorlar."

BANA OY VERENLERE İHANET ETMİŞ OLURUM

"Türkiye için laiklikten geriye dönüş yoktur. Benim görev alanımın dışına çıkmamam gerekiyor. Bugüne kadar bir kapatma sürecine girmiş bir partiyle ilgili bir bildiri yayınlanırsa onu cevapsız bırakamam. Kimse kusura bakmasın eğer cevap vermezsem bana oy verenlere ihanet olmuş olurum. Çünkü bu bildiriyi durumdan vazife çıkarmak için yapılmıştır.

HERKES İŞİNİ YAPMALI

"Herkes işini yapmalı. Yürütmede yasaya müdahale edemez, yasada yürütmeye. Anayasa'nın 138. maddesine dolayı atıfta bulunurken, kendileri 138'i çiğniyorlar. Buna katlanmak mümkün değildir demokratik ülkelerde. Hepimiz Türkiye için varız. Yasamada yürütmede yargıda Türkiye için var. Hukuk herkes için gereklidir. Kanun demiyorum, hukuk diyorum. Bir yerde farklı bir yerde farklı olmaz."


banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?