banner39

Başbakan: Meclis tarih yazmaya hazırlanıyor

Erdoğan, Meclis'in tarih yazmaya hazırlandığını belirterek Baykal'a Einstein'la yüklendi.

Arşiv 19.04.2010, 11:42 19.04.2010, 16:24
Başbakan: Meclis tarih yazmaya hazırlanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu. AK Parti Grubu, saat 13.00'de TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanacak olan anayasa değişiklik teklifi nedeniyle Salı gününün aksine bugün olağanüstü toplandı.

Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, anayasa değişikliği konusunda Einstein’ı örnek vermesine, yine Einstein’la yanıt verdi. Erdoğan, “Einstein gelse bu işin içinde çıkamaz. Gelse ve sizin bu zigzaglarınızı görse zaman tünelinde nasıl dalgalandığınızı, Türkiye ışık hızıyla ilerlerken sizin 1940'lara doğru gittiğinizi görse inanın, izafiyet teorisini rafa kaldırır ya da üzerinde ciddi değişiklik yapar” diye konuştu.
 
Başbakan Erdoğan, anayasa değişikliğinin Genel Kurul’daki görüşmeleri öncesinde AK Parti Grubu’nu topladı. Anayasa değişikliğine ilişkin eleştirileri yanıtlayan Erdoğan, yüksek yargıç atamalarında Avrupa ülkelerinden örnekler verdi. Başbakan Erdoğan, “Türkiye’nin özel durumu var” eleştirilerine, “Neymiş bu özel durum. Türkiye’nin çağdaş demokrasiyi yakalamasını istemiyorlar” dedi. “Meclis, parti kapatmaya karışmasın” diyenleri, “Önce kendilerini sonra da alenen millet egemenliğini inkar ediyor” diye eleştiren Erdoğan, “Yargı mensubu suç işlediği zaman Yargıtay başkanlar Kurulu müsaade etmeden yargılanabiliyor mu? Bugüne kadar kaç kişi yargılandı mahkum oldu hiç duydunuz mu Aynı şekilde TSK müsaade etmeden yargılanabiliyor mu? Aynı şekilde Parlamento, diğer bir erkin iki dudağının arasına mı bırakılacak. Türkiye partiler mezarlığına döndü. Biz bunu aşmak istiyoruz ”diye konuştu. CHP Lideri Baykal’ın, “Anayasa değişikliğinde 28 soruya tek bir ‘evet’ ya da ‘hayır’ demek Einstein’in bile yapacağı bir iş değildir” sözlerine yine Einstein’le yanıt veren Başbakan Erdoğan’ın açıklamaları özetle şöyle :
 
UZLAŞMA DEĞİL ŞARK KURNAZLIĞI

İki haftadır CHP’nin güya uzlaşmaya yanaştığı ama bizim kaçtığımız gibi bir hava estirilmeye çalışıyor. CHP’nin hedefi uzlaşma değil şark kurnazlığıdır. 2007’de Uzlaşma Komisyonu kuruldu AK Parti dışında oraya üye vermediler. Meclis’in aldığı kararları sürekli mahkemelik hale getirdiler. Geçici 15 madde dediler. Onu da içeren anayasa değişikliğine toptan karşı çıktılar. Taslağı dahi okumadan Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz dediler. Cumhurbaşkanı 3 maddeyi referanduma sunsun dediler. Cumhurbaşkanı şu aşamada taslak olan konuya nasıl müdahale etsin. Ama şark kurnazlığı dedik ya Cumhurbaşkanı’nı bu mindere çekmek istiyorlar.

EINSTEIN İZAFİYET TEORİSİNİ DEĞİŞTİRİR

Mektup yazarak, 3 maddeyi 3 konuya yani 14 maddeye çıkardılar. Bu arada, ‘bu iş seçim sonrasına kalsın’ dediler. Kendisi farklı konuşan ekibi farklı konuşan başka bir siyasi lider bulmak zordur. Desteklediklerin doğruysa niye diğerleriyle beraber Anayasa Mahkemesi’ne götürüyorsun.  Suçüstü yakalandın. ‘Enistein gelse bu işin içinde çıkamaz’ diyor. Einstein gelse ve sizin bu zigzaglarınızı görse zaman tünelinde nasıl dalgalandığınızı Türkiye ışık hızıyla ilerlerken sizin 1940’lara doğru gittiğinizi görse inanın, izafiyet teorisini rafa kaldırır ya da üzerinde ciddi değişiklik yapar.
 
BIRAK VEKİLLER OYLAMAYA GİRSİN

Muhalefet, oylamalarda Meclis’te olmayacaklarını söylüyorlar. Bu, Parlamento’da milletvekillerinin iradesine ipotek koyma değil de nedir. Bunu daha önce de yaşadık, ama o gruplar burda değil şimdi tarihe karıştılar. Nasıl müzakerelere katılıyorsan gelsin oylamaya katılsınlar. İradelerini ortaya koysunlar. Bu yapılan şark kurnazlığı, suyu bulandırma taktiğidir.  Ne biz ne de aziz milletimiz bu ayak oyunlarına aldanmaz aldanmayacaktır.

TABANLARI ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE DESTEK VERİYOR

Muhalefet milletvekilleri de milletin kendilerine yüklediği emanetin hakkını verecek ve referanduma gerek kalmadan anayasa değişikliğini Meclis'ten geçirecektir. Ben MHP, CHP, BDP tabanının anayasa değişikliğine çok sıcak baktığını ve destek vereceğini biliyorum görüyorum.

BAHÇELİ’YE “HELAL SÜT” ELEŞTİRİSİ

MHP lideri, ‘helal süt emmiş hiç kimsenin anayasa değişikliğinde AK Parti’ye destek olmayacağını’ ifade ediyor. Bu ve buna benzer, burada tekrar etmeye edebimin müsaade etmeyeceği çok sayıda hakaret, çirkin iddia ve itham tarafımıza yöneltildi. Bu çirkin tavırları milletimizin basiretine havale ederek, mutabakat dedik. Uzlaşma arayışlarımıza ‘kamera’ gibi nezaketten uzak engeller çıkarıldı.
 
MİLLETVEKİLLERİNE KAVGA UYARISI

Başbakan Erdoğan, konuşmasında AK Partili milletvekillerine, “Bizi zorlu süreç, meşakkatli maraton bekliyor. Muhalefetin özellikle germe girişimlerine sahne olacaktır. Biz gerilimin tarafı olmayacağız. Sağduyuyu aklı selimi elden bırakmayacağız” uyarısında bulundu. Erdoğan, AK Parti Grubu’nun basına kapalı bölümünde de aynı uyarılarını tekrarlayarak, “Bu anayasa değişikliğini siz gerçekleştireceksiniz. Muhalefetin germe girişimlerine meydan vermeyin” dedi. Anayasa değişikliğini 28 Nisan’da Meclis’ten geçirmeyi planladıklarını kaydeden Erdoğan, bu tarihe kadar milletvekillerinden Ankara dışına çıkmamalarını istedi.
 
“YEŞİL OY ÇEKİNSER OLUR” UYARISI

AK Parti Grubu’nun basına kapalı bölümünde milletvekillerine anayasa değişikliği oylamalarıyla ilgili broşür dağıtıldı. Milletvekillerinin, oy kullanma işlemlerine ilişkin neler yapması gerektiğinin madde madde yazılı olduğu broşürde kabul oyunun beyaz pul ile red oyunun kırmızı pul ile, çekinser oyun da yeşil renkli pul ile geçerli olduğu vurgulandı. 2008 yılında yapılan anayasa değişikliğinde bazı milletvekilleri, yeşil renkli pulu kabul oyu sanarak, çekinser oy kullanmıştı. AK Parti Grup Yönetimi, böylece yanlış oy atılmaması için önlem aldı.
 
GELMEYENLERİN CANI SAĞOLSUN

Haftasonunda edebiyatçılarla yaptığı ‘demokratik açılım’ buluşmasına katılan yazarların eleştirilmesine tepki gösteren Erdoğan, “Davet edilip gelmeyen sanatçılarımızın canı sağolsun. Eminim her birinin geçerli mazereti vardır” dedi. Erdoğan, “Biz bu toplantılarını, ‘AK Parti’nin oylarını daha da nasıl artırırız’ diye yapmıyoruz. Biz o toplantıları, ‘nasıl olur da gençlerin ölümünü durdurabiliriz, acıları nasıl dindirebiliriz, Türkiye’nin birliğini bütünlüğünü güçlendirebiliriz diye yapıyoruz.
O toplantılardan benim aldığım şudur: Türkiye bu meseleleri çözer ve çözecektir” diye konuştu.
 
HIZ REKORTMENİ METİN ŞENTÜRK AK PARTİ GRUBU’NDA

Guines Rekorlar Kitabı’na hız rekoruyla giren görme engelli sanatçı Metin Şentürk, AK Parti Grubu’nda ilgi odağı oldu. Geçen hafta Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekilliği’ne seçilen Mahmut Çelikcan da AK Parti Grup toplantısına katıldı. Şentürk’ün, Erdoğan’ın konuşmasını sık sık alkışladığı gözlendi.

Başbakan Erdoğan, yüzde 14.5 olarak açılanan Ocak ayı işsizlik oranını geçen yılın aynı ayına ait işsizlik oranıyla karşılaştırarak, “Geçen yıla göre 1 puan gibi ciddi bir düşüş kaydedildi. Bu süreçte, 1 milyonu aşkın vatandaşımız işgücüne katıldı. En kısa zamanda kriz öncesi oranlara hatta onun da altında oranlara ulaşacaktır. İşsizlik konusunda başarılı olan bir ülkeyiz” dedi.
 
Başbakan Erdoğan, AK Parti Grubu’nda yaptığı konuşmanın önemli bir bölümünü ekonomiye ayırdı. Erdoğan, geçen hafta açıklanan Ocak ayı işsizlik rakamlarını geçen yılın aynı ayına ait işsizlik oranıyla karşılaştırarak, “İşsizlik 2009 Ocak'ında yüzde 15.5'ti. 2010 Ocak ayında ise yüzde 14.5 olarak gerçekleşti. Yani 1 puan gibi ciddi bir düşüş kaydedildi. Bu süreçte 1 milyonu aşkın vatandaşımız işgücüne katıldı. En kısa zamanda kriz öncesi oranlara hatta onun da altında oranlara ulaşacaktır. İşsizlik konusunda başarılı olan bir ülkeyiz” dedi. Erdoğan’ın açıklamaları özetle şöyle :

EMEK-YOĞUN İSTİHDAM DEĞİŞİYOR

Türkiye artık sanayide ciddi mesafeler alan bir ülke. Emek-yoğun istihdam anlayışından teknoloji-yoğun istihdam alanına geçiyoruz. Örneğin teknoloji transferiyle bir tekstil fabrikasında eskiden 500 kişi çalışırken, şimdi 50 kişi çalışıyor. Tarımda da aynı şekilde traktör, biçer döver kullanımı artıyor. Bütün bunlar tabi ki işsizlikte bizim de sürecimizi ister istemez zorlaştıran sebepler. İşgücü alanlarını artırabilmek için yeni yeni adımlar atıyoruz. Emeklilik vesaire açılan alanlarla ilgili yeni yeni kadro imkanları ortaya çıkıyor. Arkadaşlarımız çalışmalarını yapıyor. Üniversite, lise, meslek lisesi mezunları için yeni yeni kapılar açılacağına inanıyorum.

İŞVERENLERE ‘MAAŞINIZI DA BİZ ÖDEYELİM’ TEPKİSİ

İstihdam açmak için kamu olarak çok gayret gösteriyoruz. Aynı özverisi özel sektörden de bekliyoruz. ‘Her TOBB üyesi bir işçi alsa bir milyon 300 bin kişi iş sahibi olur’ dedim. Ama bunu bile hemen Hükümet’e saldırı aracı olarak kullanmaya kalktılar. Hep hükümet verecek. Bırakın maaşınızı da biz ödeyelim o zaman. Bunu istihza konusu yapanlar önce üzerine düşeni bu alanda bir yapacak olurlarla, şu milli sorun haline gelen istihdam konusunda bir katkısı olacağını düşünmelidir.
En ufak bir daralmada çıkış yolunu işçiyi kapı dışarı koymakta buluyorlar. Böyle bir ülkede milli sevda olmaz. Daralma zamanında hemen yükleneceksin, bolluk zamanında da olsa da olur olmasa da olur onu da kendi başarın olarak göstereceksin.
ÇALMA ÇIRPMA OLURSA OLMAZ

Benim açıklamalarımdan dolayı kimse kızmasın. Ben trajedileri dile getiriyorum. Marmara Bölgesi’ndeki bir firma sendikalı işçisiyle üretim yapıyor. Ama başka bir bölgede başka bir firma ayda 200 TL’ye çalıştırdığı işçiyle aynı ürünü üretiyor. Piyasada bu ikisi rekabet ediyor. Kayıtdışı haksız kazançtır; milli servete göz dikmektir. Ülkede vergi gelirinin yüzde 85’i hangi kaynaktan geldiği malum. Bizim petrol kuyularımız yok; kaynağımız burası. Çalma çırpma burada olursa olmaz.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?