banner15

Başbakan'dan greve tepki: İdeolojik eylem

Erdoğan, TEKEL işçilerine destek için yapılan iş bırakma eylemi ile ilgili olarak, "Haksız ve ideolojik bir eylemdir" dedi

Başbakan'dan greve tepki: İdeolojik eylem


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TEKEL işçilerine destek için yapılan iş bırakma eylemini "Haksız ve ideolojik bir eylemdir" sözleriyle eleştirildi.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başbakan, TEKEL işçilerinin eylemine yönelik olarak, "Bu eyleme alet olanlar var. TEKEL işçiliği ile ilgili olmayanlar da eylemde" diye konuştu.

"Bir işyeri kapandığı zaman iş hukukuna yönelik olarak, orada çalışanların kıdem ve ihbar tazminatları verilir ve iş biter" diyen Erdoğan, "Bizler iş hukununun gereklerinin de dışına çıkarak, Bakanlar Kurulu kararıyla da, sendikalarla da mutabık kalarak, 4/C uygulamasını özelleştirme kapsamı içinde yapıyoruz. TEKEL işçilerimiz özelleştirme kapsamı içinde bile değil. Biz bunları da 4/C kapsamına aldık" ifadelerini kullandı.

Başbakan, "4/C kapsamındakiler asgari ücretle çalışırken, bu arkadaşlara 100 lira daha fazla ödemek suretiyle bu adımı attık. İhbar ve kıdem tazminatları da toplamda 20 ile 80 bin lira arasında tutuyor. Ayın 31'i itibarıyla bu tazminatları banka hesaplarına yatırdık. Şu anda 4 bin 500 TEKEL işçisi yatan paralarını alıp, kendi hesaplarına yatırmış ve faizini almakta..." dedi.

"Eylem hayatı etkilemedi. Ben aklıselimin hakim olduğunu görüyorum" diyen Başbakan Erdoğan, TEKEL işçilerine de seslendi ve "Bu yanlış oyuna ve tuzağa gelmeyin. Bu zamana kadar işçimizin yanında olduğumuz gibi yine yanlarında olacağız" dedi.

Birçok işsizin olduğu bir ülkede TEKEL işçilerine birtakım imkanlar sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Erdoğan, "TEKEL işçisi üzerinden AK Parti'yi işçi düşmanı gibi göstermek insafsızlık" şeklinde konuştu.

Yasaları çiğneyen olursa yaptırım uygulanacağını da belirten Erdoğan, 4/C statüsünü kabul eden işçi sayısının arttığını vurguladı.

Başbakan Erdoğan, TEKEL işçilerinin yaptığının yasal olmadığını ve kendilerine tanınan bir aylık süre sonunda polisin müdahale edeceğini açıkladı.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 14:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48