banner15

Başbakan'dan talimat: 'Et fiyatını düşürün'

Başbakan Erdoğan, hükûmetteki bakanlara talimat vererek, ''Bir iki gün zarfında et fiyatını düşürün'' dedi.

Başbakan'dan talimat: 'Et fiyatını düşürün'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Başbakan Erdoğan, bir-iki gün içinde et fiyatlarının normal düzeyine dönmesi için gerekli çalışmanın yapılması talimatı verdi.

Geçen yılın ortalarından itibaren artış gösteren, mart ayında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın '2 milyon besi hayvanı var' açıklamasıyla birlikte duraklama eğilimi çizmeye başlayan et fiyatları, yeniden tırmanışa geçti. Geçen hafta 17 liradan alıcı bulan karkas etin fiyatının 19 lirayı gördüğünü ifade eden Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz şu bilgileri verdi: Karkas etin fiyatı 20 liraya gidiyor. Kıyma, geçen hafta 25-26 lirayken bugün 30 lirayı gördü. Dana kuşbaşı, 30 liradan 35 liraya çıktı. Mevsimsel olarak bollaşması ve fiyatının düşmesi gereken kuzu eti bile yükselişte. Pirzolanın ise kilosu 35 liradan 45 liraya çıktı...

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, ülke genelinde et fiyatlarındaki artışa neden olabilecek bir et darlığı bulunmadığını ifade ederek, 'Kasapların da büyük marketler karşısında tutunamaması ve bir bir kapanması nedeniyle oluşan tekelleşmeden dolayı et fiyatları sürekli yükselmektedir. Yani Spekülatörler et fiyatlarının düşmesini istemiyor' dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2010, 08:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan can
hakan can - 9 yıl Önce

gözünü seveyim başbakanın sonunda bomba patladı bu insanlara bu kadar pahalı et yediremezsiniz işte beklenen geldi bu sipekilatörler devre dışı bırakılmalı bende et mangal işi yapıyorum vatandaş bol bol et yesin ne bu kardeşim insaf yav.geçen sene aldıgın kuzu bu sene iki katı aldım istikrarlı bu ülkede böyle olmaz ben her zaman dedim bekle gör işte geldi o gün teşekkürler sayın başbakanım .

banner39

banner36

banner37

banner35