banner39

Başbakanın kapısını kim kilitledi?

Başbakan'ın bulunduğu zırhlı araç neden kilitlendi? Balyoz tesadüfen bulunamasaydı ne olacaktı?

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Başbakanın kapısını kim kilitledi?

Başbakan Erdoğan’ın hipo-glisemi atağı geçirmesinin ardından hızla düzelen sağlık durumu Ankara’ya rahat nefes aldırdı. Ancak endişenin yerinde şu sıralar biraz “kızgınlık” bulunuyor.

Zira sabah 11.25 sıralarında Güven Hastanesi’nin önüne (Başbakan’ın TBMM’de AKP Grubu’nda bir konuşma yapması bekleniyordu. TBMM ile Güven Hastanesi’nin uzaklığı uygun trafik şartlarında 1-2 dk’dır) zırhlı makam aracıyla ulaştı. Bunu takiben korumalar ve makam şoförü araçtan indiler. İnerken de “bir şekilde” aracın kapıları kapandı.

Bundan sonra da gerçek kriz başladı. Zira araç çok özel zırhla donatılmıştı ve sadece camlarının kalınlığı 10–15 cm’lik kurşun geçirmez yapıdaydı. Başbakanlara tahsis edilen bu özel araçların kapı mekanizmaları tek tuştan otomatik olarak yönetiliyor. Dışarıdan bir tehdit geldiğinde tek tuşa basılarak kilitleniyor veya boşaltılması gerektiği hallerde tek tuşla kapatılıyor.

Başbakan içerdeyken tüm kapıların kapatılmış olması bu tuşun konumu hakkında şüpheler yaratırken, bu tür olaylarda en soğukkanlı olması gereken görevlilerin nasıl olup Başbakanı araçta-hem de hasta haldeyken-yalnız bıraktıkları çok ciddi bir tartışma konusu.

Şimdi bir tatsızlık yaşanmadığı için üzerinde durulmayabilecek bu olay, o sırada tesadüfen bulunan bir balyoz yardımıyla çözüldü. Ya olmasaydı? Bu çok önemli soru.
Zira korumaların yanındaki otomatik silahlar dahi bu camları yada kapıyı kırabilecek güçte değil. Esasen arabanın tasarımı bombalara bile dayanıklı biçimde tasarlanmış bulunuyor. Kaldı ki balyozla dahi birden çok kere darbe vurulması gerekiyor. Bulunamasaydı Başbakan komaya girebilirdi!
Başbakanlık Basın Sözcüsü Akif Beki bu olayın Başbakanın rahatsızlığı yanında önemsiz bir vaka olduğunu açıkladı. Aslında hiç de öyle değil. Olağanüstü durumlar için eğitilmiş korumaların ve elbette makam şoförünün daha sert bir durumla karşılaştıklarında ne yapacakları doğal olarak merak konusu sayılacaktır.

 

 

Kaynak: iyibilgi.com

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?